Bardo jest małą miejscowościa na Dolnym Śląsku, jej pierwotna nazwa to Brido, oznaczła warownię, i w taki właśnie sposób ta prastara miejscowość rozwineła się do rangi jednego z ciekawszych miast do zwiedzania w Sudetach . Usytuowane przy drodze krajowej numer 8, sprawia iż jest miastem na szlaku do wrót Kotliny Kłodzkiej. Ślady bytonści człowieka na tych terenach odnotowuje się już na 8 tyś lat p.n.e. Od najdawniejszych czasów prowadziły przez Bardo szlaki handlowe, łączące Polskę z Czechami, oraz odnoga bursztynowego szlaku. W X w powstał tu gród, który potem stał sie kasztelanią książęca. Pierwsza wzmianka pisemna dotycząca Barda pochodzi z XI w. i została umieszczona w Kronice Czechów. Od tego czasu historia miasta jest naznaczona ciągłymi wojnami oraz najazdami. Wszystko to pozostawiało swoje ślady i dzięki temu Bardo, choć tak niewielkie, jest tak obdarowane różnorodnościami architektonicznymi, wartymi zwiedzenia. Odrębnym aspektem jest usytuowanie miasta nad Przełomem Bardzkim, nad Nysą Kłodzką, między górami Bardzkimi. Dzięki temu panuje tu specyficzny mikroklimat, latem nie jest tu bardzo gorąco a zimą panują umiarkowane temperatury, czesto w kotlinie wystepuja opady deszczu, mgły a po przejechaniu przełęczy Złote Wrota od strony Ziemi Kłodzkiej, widzimy całkiem inną pogodę. atrakcje1 Bardzie koniecznie trzeba zobaczyć:

- Sanktuarium Metropolitarne z Cudowną figurką Matki Bożej Bardzkiej
- Ruchoma Szopka Panoramiczna
- Kaplica Górska i Droga Kalwaryjna
- Stacje Drogi Krzyżowej
- Źródło Maryii
- Kaplice Różańcowe
- Kasztelania- najstarszy zabytek Barda, X w
- Most Kamienny na Nysie Kłodzkiej
- Ruiny zamku na Kalwarii

- Turystyka aktywna

 

Panorama Barda Góry Bardzkie

Usytuowanie Barda nad Nysa Kłodzka w górach Bardzkich sprawia iż jest Ono doskonałą bazą wypadowa na wycieczki piesze po okolicy, oraz po Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej. W samym Bardzie ma swój początek kilka szlaków pieszych, rowerowych oraz szlak wodny Nysy Kłodzkiej. Dla mniej wprawnych turystów jest kilka tras spacerowych:
- Do kamienia Brygidy
- Do parku nad Nysą Kłodzką
- Na Piękny Widok
- Trasa Różańcowa

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania miasta Bardo i jego okolic oraz na spływy pontonowe organizowane w Bardzie na odcinku Przełomu Bardzkiego jednego z najpiekniejszych odcinków przełomowych w naszym Kraju.

Obryw Skalny widok na Bardo

Ziemia Kłodzka znajduje się w środkowo-wschodnich Sudetach, a jej nazwa pochodzi od Kotliny Kłodzkiej – największej tego typu w regionie, która razem z doliną Nysy Kłodzkiej zajmuje ponad 500km2. Ta śródgórska kraina jest jedną z najatrakcyjniejszych w Polsce pod względem walorów krajobrazowych i znajdujących się na jej terenie zabytków architektury oraz liczne atrakcje turystyczne. Kotlina Kłodzka to:

 

Ziemia Kłodzka obejmuję powierzchnię 1640km2 i otaczają ją góry (z najwyższym szczytem):

 • Orlickie (Orlica 1084 metrów n.p.m)
 • Bystrzyckie (Jagodna 977 metrów n.p.m)
 • Śnieżnika (Śnieżnik 1426 metrów n.p.m)
 • Bialskie (Postawna 1117 metrów n.p.m)
 • Złote (Smrek 1109 metrów n.p.m)
 • Bardzkie (Kłodzka Góra 765 metrów n.p.m)
 • Sowie (Wielka Sowa 1015 metrów n.p.m)
 • Stołowe (Szczeliniec Wielki 919 metrów n.p.m)

Jest to teren sprzyjający turystyce, posiadający dobrze rozwiniętą sieć szlaków pieszych i rowerowych. Charakteryzuje go dostępność parkingów przy atrakcjach turystycznych, wspaniałe widoki, bogactwo form skalnych, liczne zabytki architektury oraz rozbudowana baza noclegowa o szerokim zakresie standardów. Wszystko to znacząco wpływa na atrakcyjność Ziemi oraz Kotliny Kłodzkiej.

Koniecznie trzeba zobaczyć liczne atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej oraz Dolnego Śląska, które na długo pozostają w pamięci:

Kraina najlepszych uzdrowisk

Kotlina Kłodzka to miejsce, gdzie znajduje się aż pięć uzdrowisk, które warto odwiedzić w celu zregenerowania sił i dojścia do pełni zdrowia. Dostęp do nich jest bardzo łatwy, dzięki temu, że znajdują się stosunkowo blisko siebie, a pod względem jakości świadczonych tam usług, zajmują wysokie pozycje w skali całego kraju.

Miejscowości te to również liczne atrakcje turystyczne, możliwość uprawiania aktywności fizycznej i liczne zabytki, będące prawdziwą wizytówką Dolnego Śląska.

Gdzie więc trzeba się udać?

 1. Na początek warto odwiedzić Lądek Zdrój, gdzie panuje wspaniały sanatoryjny klimat, służący również turystyce. Uzdrowisko znajduje się w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem kajakarzy, a od centrum miasta dzieli je około 1,5 km. Uzdrowisko „Wojciech” jest odwiedzane przez wielu pacjentów, a oprócz niego miejscami uznawanymi za duże atrakcje tej miejscowości, są między innymi jedyny w okolicy płaski rynek, ruiny zamku Karpień czy też most św. Jana.
 2. Kolejnym miejscem idealnym do regeneracji zdrowia i uprawiania efektywnej turystyki jest Długopole Zdrój, znajdujące się 30 kilometrów od Lądka. Miejscowość ta jest bardzo niewielka, jednak jej urokliwe tereny i wspaniały klimat sprzyjający gościom Kotliny Kłodzkiej sprawia, że każdy czuje się tu wspaniale. Położona w Dolinie Nysy Kłodzkiej jest odwiedzana w celach poznawczych ze względu na ruiny zamku Szczerba i Solną Jamę, a przybywający tu miłośnicy aktywnego wypoczynku często biorą udział w spływach pontonowych.
 3. Kolejny punkt na uzdrowiskowej mapie tego obszaru to Kudowa Zdrój, będąca jednym z centrów turystycznych i tym samym jedną z największych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. To tutaj, poza uzdrowiskiem, ma miejsce wiele aktywności fizycznych, istnieje kilka pięknych obiektów, które warto zobaczyć, a rozbudowana baza noclegowo-gastronomiczna sprawia, że każdy może znaleźć tu miejsce dla siebie. Przybyłych do tej miejscowości zachęcamy do zobaczenia Kaplicy Czaszek, Muzeum Żaby czy też Parku Zdrojowego.
 4. Kierując się ku północy można dotrzeć do Dusznik Zdroju, a więc miejscowości znanej w szczególności ze wspaniałych tras narciarskich, znajdujących się w Zieleńcu. Duszniki położone są w Kotlinie Kłodzkiej nad Bystrzycą Dusznicką i posiadają wspaniały Park Zdrojowy, zachęcający do spacerów oraz korzystania z pijalni wód. Do innych atrakcji miejscowości należą między innymi Muzeum Papiernictwa, renesansowy rynek czy też ruiny zamku Homole.
 5. Ostatnim uzdrowiskiem w Kotlinie Kłodzkiej, słynącym z wielu atrakcji, jest Polanica-Zdrój, z której można wyruszyć w skuteczny rajd po całej krainie. Zachęcamy do udania się jednym z licznych szlaków turystycznych, przechadzki efektownym deptakiem, a także skorzystania z jednego wielu pensjonatów i hoteli, w których rokrocznie przebywa tysiące turystów.

Poznaj atrakcje Kotliny Kłodzkiej i okolic z „Turystyczną Trzynastką”

Cieszącym się doskonałą sławą stowarzyszeniem, które gromadzi najlepsze atrakcje turystyczne w tym regionie jest „Turystyczna Trzynastka”, której członkowie dbają o jak najlepszą reklamę tych terenów, a także wzajemne wsparcie, np. w postaci licznych rabatów. Inicjatywa ta powstała ponad 15 lat temu i zgromadziła wielu zwolenników, obejmując w tym momencie 18 tras turystycznych. To inicjatywa, która pomaga poznać piękno Kotliny Kłodzkiej, będąca z pewnością przykładem dla innych.

 

 

Spływy pontonowe Przełomem Bardzkim Ski-Raft

WR180803PR 2109

W Ławicy koło Kłodzka, tuż przy Pałacu w Ławicy, znajduje się przystań wodna Ski-Raft. W tym miejscu, mogą Państwo rozpocząć fantastyczną wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej, pomiędzy wysokimi skałami, starymi lasami i kolorowymi łąkami. Spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim, to doskonała zabawa dla każdego. Bezpieczeństwo gwarantowane. Przeżyj przygodę życia z bajkowymi widokami na przyrodę…

Cennik spływów pontonowych i kajakowych w Bardzie z firmą Ski-Raft

 

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

U podnóża gór Złotych, w miejscowości Złoty Stok i na skraju Kotliny Kłodzkiej znajduje się miejsce, słynące z wielkiego bogactwa! Jest nim oczywiście złoto. A jak je znaleźć i gdzie, dowiecie się zwiedzając Kopalnię Złota. Wspaniała przygoda dla wszystkich szczególnie dla rodzin z dziećmi. Miejsce gdzie nie tylko dowiecie się jak było wydobywane złoto, ale też przejedziecie się podziemną kolejką, spłyniecie łodzią podziemnym chodnikiem, zobaczycie najwyższy podziemny wodospad, odwiedzicie szalonego alchemika, a po zwiedzaniu kopalni skosztujecie wspaniałych dań w tutejszej restauracji.

www.kopalniazlota.pl

 

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

28 milionów lat temu, w masywie Śnieżnika, mały strumień drążył skałę, spływał szczelinami, wypłukiwał system spękań aby w dzisiejszych czasach można było oglądać jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce z najdłuższym systemem korytarzy w Sudetach, wyniosłymi kominami, bogatymi naciekami z różnorodnością kolorów i faktur. Latami bytowały tu zwierzęta z niedźwiedziem na czele którego szczątki można dziś oglądać w pawilonie wejściowym.

Polecamy też ekstremalne zwiedzanie jaskini - tylko dla osób wyjątkowo sprawnych, szczupłych i o mocnych nerwach.

www.jaskinianiedzwiedzia.pl

 

 

Twierdza Kłodzka w Kłodzku

Twierdza Kłodzka w Kłodzku

Od setek lat, w samym środku przepięknego Kłodzka, wznosi się Twierdza która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej, a może i całych Sudetów! Jej historia, podobnie jak i całego miasta, jest bardzo zawiła, bowiem wielokrotnie przechodziła w ręce panujących mocarstw. Przepiękne widoki na Kotlinę Kłodzką to tylko jedna z nielicznych atrakcji jakie czekają turystów na szczycie twierdzy, jednak najciekawiej jest dopiero po zmroku! To wtedy, na dziedzińcu pojawiają się duchy które, oprowadzą Was po twierdzy i opowiedzą historię jakiej się nie spodziewacie...

www.twierdza.klodzko.pl

 

Twierdza w Srebrnej Górze

Twierdza w Srebrnej Górze
Atrakcje Twierdzy w Srebrnej Górze rozpoczynają się tuż po opuszczeniu parkingu i wyruszeniu wyznaczoną trasą w górę. Dzięki kilku ciekawym zadaniom droga mija szybko i jest to idealnym rozwiązaniem, gdy podróżuje się z dziećmi. A na górze czekają na nas piękne widoki, a dodatkowo w sezonie można pobawić się na tyrolce. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale gwarantuje też dobrą zabawę. Dodatkową atrakcją może być wystrzał z armaty, który na pewno na długo pozostanie w pamięci. Dla miłośników zwierząt są tu też przesympatyczne kozy i owce, które można karmić karmą zakupioną w specjalnym automacie. Turyści również mają możliwość zaspokojenia głodu - tuż przy wejściu jest mini bar z frytkami, hamburgerami, przekąskami, napojami bezalkoholowymi oraz regionalnym piwem. Dużą popularnością cieszy się coroczna impreza "Twierdza Legend", podczas której można zapoznać się z innymi atrakcyjnymi miejscami z Dolnego Śląska, posłuchać ciekawych wykładów, wygrać atrakcyjne nagrody, a dla dzieci jest mnóstwo zabaw, konkursów oraz teatrzyk lalkowy. Bardzo ciekawym punktem programu jest pokaz ptaków drapieżnych "Pod skrzydłami", podczas którego można się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy, ale i pogłaskać najbardziej niebezpieczną sowę. Po zwiedzaniu koniecznie trzeba się wybrać na spacer wokół Twierdzy i podziwiać przepiękne widoki.
 

 

Kopalnia Węgla Nowa Ruda

Kopalnia Węgla Nowa Ruda

Okoliczne tereny Kotliny Kłodzkiej to nie tylko malownicze krajobrazy, na co dowodem jest atrakcja turystyczna w postaci Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Czy byliście kiedyś w kopalni węgla? Jeśli nie, koniecznie będąc na Dolnym Śląsku, musicie zwiedzić Kopalnię w Nowej Rudzie. Dowiecie się wszystkiego, czego do tej pory nie wiedzieliście o pracy górników i będziecie mogli przejechać się prawdziwą górniczą kolejką – koniecznie w żółtym kasku.

www.kopalnia-muzeum.pl

 

 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu

Miłośnicy magii i tajemnic koniecznie powinni odwiedzić Zamek Książ w Wałbrzychu. Tutaj wkraczamy do zupełnie innego świata. Samochód najlepiej zostawić na górnym parkingu, ponieważ już po drodze czekają atrakcje takie, jak Mauzoleum, przepiękna brama oraz taras widokowy, skąd widać również Stary Książ, który także stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną i warto się tam wybrać Ścieżką Hochbergów. Stojąc na tarasie, wystarczy lekko zmrużyć oczy, uruchomić wyobraźnię, a wtedy można zobaczyć, że w całości Zamek Książ przypomina karocę ciągniętą przez dwa konie. Do zamku prowadzi aleja rododendronów. Robi on niesamowite wrażenie, co z pewnością sprawia mnóstwo legend oraz tajemnic, którymi jest owiana jego historia. W kasie biletowej można zaopatrzyć się w ciekawe książki o tej tematyce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Koniecznie trzeba odwiedzić zamkowe tarasy oraz podziemia. Zwiedzanie zamku można wybrać w wielu różnych opcjach - standardowe z audio przewodnikiem w kilku językach, a także tematyczne dla rodzin z dziećmi i tu jest możliwość zwiedzania również nocnego. Oczywiście jest też zwiedzanie nocne tylko dla dorosłych. Każda z tych opcji gwarantuje wspaniałą zabawę oraz ukazuje przeróżne mało dostępne na co dzień miejsca, a przesympatyczni przewodnicy dbają o świetny humor zwiedzających oraz dzielą się swoją bogatą wiedzą. Po zwiedzaniu można wstąpić do kawiarenki na kawę, ciasto, gofry lub lody. Wielbiciele szybkich dań mogą posilić się hot-dogiem albo hamburgerem. Natomiast na koneserów bardziej wykwintnych dań czekają restauracje. W drodze powrotnej na parking, warto nieco zboczyć z trasy i odwiedzić Stadninę Ogierów, a przy odrobinie szczęścia może się udać zobaczyć te przepiękne zwierzęta biegające na padoku. A może lepiej jeszcze nie wracać? Zawsze przecież można spędzić noc w hotelu tuż obok zamku. Czyż nie jest przyjemnie obudzić się i zjeść iście królewskie śniadanie patrząc na najpiękniejszy zamek na Dolnym Śląsku? A po śniadaniu koniecznie trzeba jeszcze odwiedzić Palmiarnię, która znajduje się nieopodal wyjazdu na drogę główną z parkingu kierując się w stronę Wałbrzycha. Czekają tam przeróżne gatunki pieknych roślin, niesamowite kaktusy oraz cytrusy. Nie można też ominąć pięknej kawiarenki z zewnętrznym ogródkiem. Wszystko zostało niedawno odrestaurowane i robi niesamowite wrażenie zachowując swój niezwykły klimat z dawnych lat. Dodatkową atrakcję stanowią lemury, których od niedawna jest aż 10 oraz przeurocze żółwie, hałaśliwe papużki oraz dostojne i dumne pawie. Nieodzownym elementem Zamku Książ oraz Palmiarni są też koty, które często można tam spotkać, a wybranym pozwalają łaskawie się pogłaskać. W sklepiku natomiast można zaopatrzyć się w przeróżne rośliny i zabrać ze sobą chociaż fragment tego niesamowitego miejsca.

www.ksiaz.walbrzych.pl

 

 

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka

Ostatni projekt Adolfa Hitlera, najbardziej rozbudowany i zarazem planowany jako główna kwatera na Dolnym Śląsku. Choć nigdy nie została ukończona, robi kolosalne wrażenie swoim rozmachem, a historia budowy tego miejsca przyprawia o dreszcze.

www.osowka.pl

 

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami. Otaczają je wspaniałe krajobrazy Kotliny Kłodzkiej.

www.muzpap.pl

 

 

Szlak ginących zawodów w Kudowie Zdrój

Szlak ginących zawodów w Kudowie Zdrój

Gospodarstwo w Kotlinie Kłodzkiej składające się z kilku drewnianych chat wiejskich, wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini Zoo ze strusiem emu (chętnie jedzącym z ręki). W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba, posmarowanej smalcem trudno się oprzeć... Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie, co stanowi ogromną atrakcję dla przybyszy z dalekich stron.

www.szlakginacychzawodow.com.pl

 

 

Muzeum zabawek w Kudowie Zdrój

Muzeum zabawek w Kudowie Zdrój

Muzeum Zabawek "Bajka" w jednej z najpiękniejszych miejscowości Kotliny Kłodzkiej Kudowie Zdroju to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Muzeum istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni 300 m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miniaturowym świecie prezentujemy prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od starożytności po lata 80-te XX wieku. Są teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i mini-klasa sprzed 50 lat. Warto poznać historię zabawek, gdyż stanowią one atrakcję w życiu każdego człowieka.

www.muzeum-zabawek.pl
 
 
Arboretum Wojsławice
 
 
20211027 135434

Arboretum w Wojsławicach jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Na ogromnym terenie jest mnóstwo gatunków roślin, które dzięki swej różnorodności cieszą oczy o różnych porach roku. Sezon zwiedzania rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku. Co jakiś czas odbywają się różne ciekawe wydarzenia, podczas których na spacerze przewodnicy raczą gości ciekawymi opowieściami oraz dzielą się swoją wiedzą. Są też kiermasze i koncerty. Jednak chyba największą popularnością cieszy się możliwość bezpłatnego zbierania wielu gatunków oraz czereśni. Zupełnie za darmo można się najeść tych pysznych owoców, a zrywanie ich ułatwiają udostępnione drabiny. Jest tylko jeden warunek - delektujemy się na terenie ogrodu i nie wolno niczego wynosić na zewnątrz. Arboretum jest miejscem idealnym do relaksu, na każdym kroku są ławeczki, ale najpiękniejszym do tego miejscem jest teren wokół horoskopu botanicznego, znajdującego się na szczycie. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok, a wygodne leżaki dodatkowo sprzyjają idealnemu odpoczynkowi. Dla dzieci świetną atrakcją jest możliwość sturlania się stamtąd po miękkiej trawie. Na terenie arboretum można też, za dodatkową opłatą, wynająć altanę na prywatną imprezę, są też punkty gastronomiczne oraz mini skansen, w którym znajdują się sprzęty oraz narzędzia z dawnych lat. Dzieci mogą podczas zwiedzania szukać zaznaczone na mapie miejsca, w których ukryte są pieczątki. Zebranie wszystkich nagradzane jest później przy wyjściu. Na pewno jest to wspaniałe miejsce na spędzenie całego dnia. Przy arboretum znajduje się bardzo duży parking. Na teren ogrodu nie można wchodzić z psami.

 https://arboretumwojslawice.pl/

 

 

Zamek Międzylesie

Zamek Miedzylesie Kopiowanie 1 400x284

 http://zamekmiedzylesie.pl/

 

Jaskinia Radochowska

311449163 105511669017071 2907608364583144397 n 1 400x284

https://jaskiniaradochowska.pl/

 

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

 

267740336 4588836057890086 8263029565660928718 n 400x284

 

https://starakopalnia.pl/

 

Sredniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

 

019 400x284

Jeśli komuś marzy się podróż do przeszłości, zapraszamy do Średniowiecznego Parku Techniki Osada Górnicza, gdzie przesympatyczni przewodnicy pokażą i opowiedzą jak pracowali średniowieczni górnicy. Oprócz historii czeka tu na zwiedzających również lekcja fizyki. Własnoręcznie będzie można się przekonać jak działały dawne urządzenia i że nie była to lekka praca. Dodatkową atrakcją jest jedyny ruchomy czołg Leonadra da Vinci. A skoro cofamy się do średniowiecza, nie unikniemy nieco magii i herezji, a nawet spotkamy kata, który oprowadzi nas po swoim domku, opowie o swej profesji i... Ale to już tajemnica co jeszcze można z nim załatwić... Na lubiących dreszczyk emocji czeka również ścieżka strachu, która, wbrew pozorom, może też nieźle rozbawić. A po takich emocjach zapraszamy do restauracji na smaczne jedzenie oraz regionalne piwa i inne zimne i ciepłe napoje bezalkoholowe. Dodatkowo można się naładować bardzo pozytywną energią obserwując przeurocze i przesłodkie króliczki na wybiegu. Gwarantujemy bezpieczny skok poziomu cukru we krwi. O parking nie trzeba się martwić, gdyż jest duży i znajduje się tuż przy wejściu.

 http://parktechniki.pl/

 

Zamek Grodno

 

zewnetrzne01 1024x700 2 400x284

Ponad 700-letni Zamek Grodno jest położony w przepięknym miejscu, na szczycie Góry Choina. Zwiedzanie można zacząć od głównej drogi prowadzącej przez Zagórze Śląskie (nieopodal remizy strażackiej) lub od strony słynnego kolorowego mostu nad Jeziorem Bystrzyckim. Z każdej strony znajduje się parking. Ta druga trasa jest jednak bardziej stroma. Sam zamek wita turystów przepięknie zdobioną bramą. Najlepiej wybrać zwiedzanie z przewodnikiem, który wprowadzi nie tylko w świat historii, ale i legend. Między innymi można się dowiedzieć skąd w zamku wziął się szkielet i do kogo należał. Koniecznie trzeba udać się na szczyt wieży, gdyż stamtąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Po zakończeniu zwiedzania warto się udać do Karczmy Rycerskiej, która serwuje przepyszne posiłki. Od niedawna dostępna jest także nowa atrakcja, a mianowicie Centrum Bioedukacji Multimedialnej poświęcone rezerwatowi przyrody Góra Choina. Dla odważnych turystów jest opcja Nocnego Zwiedzania Zamku Grodno, które na pewno dostarczy niesamowitych wrażeń i emocji zwłaszcza po wysłuchaniu okolicznych legend. Natomiast później można spędzić w tym niezwykłym zamku całą noc, ponieważ oferuje turystom także noclegi. Na pewno warto, tym bardziej że okolica jest przepiękna i bogata w atrakcje. Już sam spacer wokół Jeziora Bystrzyckiego robi wielkie wrażenie.

 https://zamekgrodno.pl/

 

Sztolnie Walimskie

 

image08 400x284

 

https://sztolnie.pl/

 

Zoo Wrocław

Czerwonaki flamingi DSC02067 400x284

https://zoo.wroclaw.pl/

 

 

 

Ziemia Ząbkowicka jest regionem geograficzno-historycznym, usytuowana w południowo-wschodniej części Dolnego Śląska na podgórzu Sudeckim. Od czasów sredniowiecza zamieszkiwana przez ludność polską, to na jej terenach pisana była Księga Henrykowska w której zapisano pierwszy tekst w języku polskim "Daj ut ja pobrusza, a ti poziwaj" co znaczyło :daj ja pomielę a ty odpocznij. Na terenie tego obszaru występuje bardzo duże urozmaicenie terenu, od gór przez równiny porośniete lasami, rozległe łąki aż po liczne zbiorniki wodne. To wszystko czyni region bardzo atrakcyjnym turystycznie a szczególnie dla turysty aktywnego. Szlaki rowerowe, piesze oraz szlak wodny Nysy Kłodzkiej sprawia że odwiedza ten teren coraz więcej turystów.

Trzeba koniecznie zobaczyć

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzanie Sztolni Gertruda, chodnik Śmierci i spotkanie z gnomem, oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad to tylko kilka atrakcji jakie spotkaja Państwo w podziemnej Trasie Turystycznej. Koniecznie trzeba zobaczyć, obowiazkowy punkt pobytu na Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej.

Twierdza Srebrna Góra

Największa górska twierdza w Europie, wiele atrakcji przygotowanych dla zwiedzających, zapierający dech w piersiach widok, to wszystko tylko kilka minut od drogi krajowej nr. 8 Wrocław-Kudowa.

Spływ pontonem Przełomem Bardzkim,Przystań wodna w Bardzie

Polecamy spływ jednym z najpiękniejszych odcinków przełomowych rzeka . Spływ jest wyprawą piecioma meandrami, wcinającymi sie w skaliste zbocza gór Bardzkich, wśród lasów, łąk i to wszystko w ciszy niezmąconej cywilizacją.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego wybudowana ok. 1413 r. Pod koniec
XVI w. prawdopodobnie z powodu lokalnych ruchów tektonicznych, wieża uległa znacznemu pochyleniu. W czasie wielkiego pożaru miasta w 1858 r. wieża uległa znacznemu zniszczeniu
i zamierzano ją rozebrać. Ostatecznie w 1860 r. wieża odbudowano ją dodając attykę w kształcie jaskółczych ogonów. Wysokość jedynej w Polsce Krzywej Wieży wynosi 34 m, a odchylenie od pionu 2,12 m.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w stylu neogotyckim z tarasowo położonym parkiem w stylu włoskim, przechodzącym
w park angielski. Zaprojektowany w 1838 r. przez znanego architekta K.F. Schinkla, który zmarł 16 lat później. Jego pracę kontynuował F. Martius (pochowany na tutejszym cmentarzu). Budowa trwała około 30 lat. Niezwykła architektura i malownicze położenie, piękny kilkudziesięciohektarowy park otaczający pałac, czynią go jedną z głównych atrakcji regionu. Obecnie w odbudowie, częściowo udostępniony turystom do zwiedzania, w okresie letnim zaadaptowany do imprez plenerowych.

Kłodzko atrakcje turystyczne

 

Kłodzko jest miastem trzech kultur, czeskiej, niemieckiej i polskiej, dzięki temu przeszło 1000-letnia historia miasta i jego architektura jest nadwyraz bogata. Liczne wojny i boje panujące na terenach dzisiejszej Ziemi Kłodzkiej, sprawiły iż Kłodzko rozijało się urbanistycznie w kierunku miasta obronnego . Położenie przy trakcie, jednej z odnóg bursztynowego szlaku, sprawił iz rozwijało się bardzo szybko. Wielokrotnie ziemie kotliny przechodziły z pod panowania polskiego pod czeskie i odwrotnie,oraz pruskie i niemieckie, dopiero po II wojnie światowej ponownie Polska stała się właścicielem Ziemi Kłodzkiej. Po roku 45 zaczęto zasiedlać opuszczone domy przez niemców, polskimi rodzinami ze wschodu. Teraz Kłodzko staje się coraz piekniejszym miastem, latem liczne wycieczki i turyści indywidualni mają wiele do zwiedzania. Zimą natomiast najczęściej można spotkać w mieście narciarzy bedących akurat w pobliskim Zieleńcu lub Czarnej Górze. Samo miasto jest raczej ubogie w baze noclegową ale w promieniu kilkudziesięciu kilometrów mamy do wyboru noclegi od agroturystyki do hoteli 4*. Zapraszamy do zwiedzania.

Trzeba zobaczyć koniecznie

Twierdza Kłodzka

Najcenniejsze dzieło architektury obronnej, nowożytnej. W samym środku Kłodzka wyrasta monumentalna budowla, widoczna niemal z każdego miejsca w mieście a widok z twierdzy na Kotline Kłodzką zapiera dech w piersiach.

Most Św. Jana

Jest on często nazywany mostem Wita Stwosza i porównywany do słynnego mostu Karola w Pradze. Ten jest o wiele mniejszy ale swą architekturą i pięknem sprawia że jest to główne miejsce odwiedzane przez turystów.

Podziemna trasa turystyczna.

Ta niezwykła trasa prowadzi od twierdzy pod starówka Kłodzka, ma długość ok 600m i jest jedną z najciekawszych tego typu tras w Polsce.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

Najznakomitszy zabytek Ziemi Kłodzkiej skarbnica dzieł sztuki. Budowę gotyckiej bryły rozpoczęli
Joannici w pół. XIV w., a Jezuici w XVIII w. zakończyli nadając barokowy wystrój wnętrzu świątyni.
Uwagę przykuwa zwłaszcza piękny ołtarz główny, a także ołtarze boczne, figury, obrazy i sklepienia.

Kościół i klasztor Franciszkanów w Kłodzku

Kościół Matki Bożej Różańcowej wraz z klasztorem powstał w l poł. XVII w. jako barokowa
budowla. W refektarzu klasztoru znajduje się olbrzymi fresk, autorstwa F.A. Schefflera.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

W barokowym obiekcie niegdysiejszego konwiktu jezuickiego zlokalizowano najważniejsze muzeum
w regionie. Zainteresowania i działania muzeum skupiają się wokół tematyki miasta, regionu, jego
historii, przyrody i sztuki. Do najpiękniejszych wnętrz należą: biblioteka, dwukondygnacyjna sala
koncertowa z kopułą Salon Złoty, Sala konferencyjna. Największe kolekcje w zbiorach Muzeum
stanowią: zbiór cyny, numizmatów, zegary śląskie z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku oraz
szkło unikatowe, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku artystów działających na Ziemi Kłodzkiej po 1945 r. Muzeum organizuje wystawy stałe i czasowe o różnorodnej tematyce, w tym obrazujące istotne problemy regionu.

Spływ pontonem Przełomem Bardzkim, przystań wodna w Bardzie.

Polecamy spływ jednym z najpiękniejszych odcinków przełomowych rzeka Nysa Kłodzka. Spływ jest wyprawą piecioma meandrami, wcinającymi sie w skaliste zbocza gór Bardzkich, wśród lasów, łąk i to wszystko w ciszy niezmąconej cywilizacją.

Piękne i bogate w atrakcje turystyczne Sudety, zachęcają do wizyty wszystkich miłośników odpoczynku lub aktywności pośród niezapomnianych krajobrazów.

Tereny bogate w piękno i naturalność

Sudety to zróżnicowane krajobrazowo pasmo górskie w południowej części Dolnego Śląska, imponujące formą i zróżnicowaniem terenu, na który składają się rozległe, wydłużone, płytowe i kopulaste masywy górskie, a także imponujące stożki, strome ściany skalne oraz rozległe kotliny (Kłodzka i Jeleniogórska). Większość występujących na tym obszarze pasm ma rozciągłość północny zachód-południowy wschód. Doliny rzeczne są tu wyjątkowo ciekawe krajobrazowo i właśnie tutaj znajdują się jedne z najładniejszych w naszym kraju – przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej oraz dolina Bobru i Kwisy.

Mniejsze rzeki i strumienie tworzą wyjątkowo ciekawe przełomy rzeczne takie jak: Piekielna Dolina na Bystrzycy Dusznickiej czy Ziemska Brama na Dzikiej Orlicy. Najciekawsze formy skalne to: Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, Skalne Miasto, Wodospad Wilczki w Międzylesiu czy wodospad Kamieńczyka i Szklarki w Karkonoszach. Warto poznać także imponującą Jaskinię Niedźwiedzią, skalny labirynt „Błędne Skały", Skalne Grzyby, będące tutejszym cudem natury i oczywiście największy szczyt gór – Śnieżkę, wraz z jej Wielkim i Małym Stawem. Stanowią one atrakcje turystyczne dla osób ceniących piękno kreowane przez naturę.

Zabytkowa strona Sudetów-atrakcje Sudety

Sudety są bardzo bogate w zabytki, a do najpiękniejszych zamków, twierdz oraz pałaców zalicza się Książ, Chojnik, Bolków, Twierdzę Srebrnogórską i wiele innych. Nie brakuje tutaj również innych wspaniałych obiektów, bogatych w eksponaty muzeów, a nawet parku miniatur, pełnego modeli zabytków Dolnego Śląska. Region odwiedzany jest przez miłośników podróżowania szlakami rowerowymi, narciarstwa, spływów kajakowych, wspinaczki górskiej, paralotniarstwa czy wędkarstwa.

Przepiękne krajobrazy, różnorodność i dość łatwe szlaki, sprawiają, iż Sudety polecane są każdemu - od wytrawnego turysty mogącego szukać trudniejszych tras w Karkonoszach, do "niedzielnego" poszukiwacza atrakcji, który będzie zachwycony spacerowaniem po górach Stołowych.

To trzeba zobaczyć

 

Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej

Dla osób szukających wyjątkowych miejsc w Sudetach, w Górach Bardzkich, znajduje się doskonała atrakcja turystyczna, spływ pontonowy lub kajakowy przełomem Nysy Kłodzkiej. Do dyspozycji, oddawany jest wysokiej jakości sprzęt pływający aby mogli Państwo podziwiać widoki z perspektywy rzeki a jest co oglądać, skały wysokie na kilkadziesiąt metrów, zbocza gór, które porasta pradawny las, łąki z Sudecką florą. Polecamy spływ pontonowy w Bardzie aby poczuć przygodę na własnej skórze.

 

 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu

jeden z trzech największych polskich zamków, który jest w całości udostępniony do zwiedzania przez Turystów. Piękny, wielki i doskonale zachowany, jest prawdziwą perłą regionu.

www.ksiaz.walbrzych.pl

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

miejsce, w którym znajduje się ponad 300 km tuneli, gdzie przez lata wydobywano złoto. Kopalnia znana jest z występowania w niej rzadkich gatunków nietoperzy.

www.kopalniazlota.pl

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Wykonane w skali 1:25 makiety rozmaitych dolnośląskich obiektów i atrakcji, które imponują dokładnością szczegółów.

www.park-miniatur.com

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Największa jaskinia Sudetów, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem ze względu na piękno oraz różnorodność form kresowych. Przemieszczając się długimi tunelami można natknąć się na kości dawnych zwierząt oraz liczne gatunki nietoperzy.

www.jaskinianiedzwiedzia.pl

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki

Położony jest w masywie Śnieżnika i ma 27 metrów wysokości. Jest najwyższy w polskich Sudetach, a liczne ścieżki i punkty widokowe umożliwiają dokładne obejrzenie go z wielu stron. Piękny zarówno latem, jak i zimą.

wikipedia

Wielki i Mały Staw

Wielki i Mały Staw

Piękne i czyste jeziora, które stanowią główny obiekt zainteresowania wielu turystów. W okolicach znajduje się schronisko oraz ścieżki ułatwiające przemieszczanie się.

wikipedia

Sztolnia w Osówce

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne zabudowania, które miały stać się główną kryjówką Adolfa Hitlera. Mimo, że prac nigdy nie ukończono, „miasto pod ziemią” robi ogromne wrażenie do dzisiaj i jest dostępne dla turystów. To atrakcja dla miłośników historii i nie tylko.

www.osowka.pl

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę. Na jego szczyt prowadzi 665 kamiennych stopni.

wikipedia

Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków

Rezerwat przyrody, w którym znajdują się imponujące pod względem kształtów skały, przypominające postacie, zwierzęta i inne formy.

wikipedia