Bardo jest małą miejscowością na Dolnym Śląsku, jej pierwotna nazwa to Brido, która oznaczała warownię, i w taki właśnie sposób ta prastara miejscowość rozwinęła się do rangi jednego z ciekawszych miast do zwiedzania w w tym regionie. Usytuowane przy drodze krajowej numer 8, sprawia iż jest miastem na szlaku, za którego wrotami znajduje się Kotlina Kłodzka. Ślady bytności człowieka na tych terenach odnotowuje się już na 8 tyś lat p.n.e. Od najdawniejszych czasów prowadziły przez tę miejscowość szlaki handlowe, łączące Polskę z Czechami oraz odnoga bursztynowego szlaku.
W X w powstał tu gród, który potem stał się kasztelanią książęca. Pierwsza wzmianka pisemna dotycząca Barda pochodzi z XI w. i została umieszczona w Kronice Czechów. Od tego czasu historia miasta jest naznaczona ciągłymi wojnami oraz najazdami. Wszystko to pozostawiało swoje ślady i dzięki temu miejscowość, choć niewielka, jest tak obdarowana różnorodnościami architektonicznymi wartymi zwiedzenia. Odrębnym aspektem jest usytuowanie miasta nad Przełomem Bardzkim, nad Nysą Kłodzką, między górami Bardzkimi.
Dzięki temu panuje tu specyficzny mikroklimat, latem nie jest tu bardzo gorąco, a zimą panują umiarkowane temperatury. Często w kotlinie występują opady deszczu i mgły, a po przejechaniu przełęczy Złote Wrota od strony Ziemi Kłodzkiej, widzimy całkiem inną pogodę.