Bardo jest małą miejscowością na Dolnym Śląsku, jej pierwotna nazwa to Brido, która oznaczała warownię, i w taki właśnie sposób ta prastara miejscowość rozwinęła się do rangi jednego z ciekawszych miast do zwiedzania w w tym regionie. Usytuowane przy drodze krajowej numer 8, sprawia iż jest miastem na szlaku, za którego wrotami znajduje się Kotlina Kłodzka. Ślady bytności człowieka na tych terenach odnotowuje się już na 8 tyś lat p.n.e. Od najdawniejszych czasów prowadziły przez tę miejscowość szlaki handlowe, łączące Polskę z Czechami oraz odnoga bursztynowego szlaku. bardo1 W X w powstał tu gród, który potem stał się kasztelanią książęca. Pierwsza wzmianka pisemna dotycząca Barda pochodzi z XI w. i została umieszczona w Kronice Czechów. Od tego czasu historia miasta jest naznaczona ciągłymi wojnami oraz najazdami. Wszystko to pozostawiało swoje ślady i dzięki temu miejscowość, choć niewielka, jest tak obdarowana różnorodnościami architektonicznymi wartymi zwiedzenia. Odrębnym aspektem jest usytuowanie miasta nad Przełomem Bardzkim, nad Nysą Kłodzką, między górami Bardzkimi.

 

Dzięki temu panuje tu specyficzny mikroklimat, latem nie jest tu bardzo gorąco, a zimą panują umiarkowane temperatury. Często w kotlinie występują opady deszczu i mgły, a po przejechaniu przełęczy Złote Wrota od strony Ziemi Kłodzkiej, widzimy całkiem inną pogodę.

ico wypoczynek
Nocleg & Wypoczynek
Usytuowanie Barda nad Nysą Kłodzką w górach Bardzkich, sprawia, iż jest ono doskonałą bazą wypadową na wycieczki piesze po okolicy, oraz po Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej. W samym Bardzie ma początek kilka szlaków pieszych, rowerowych oraz szlak wodny Nysy Kłodzkiej. Dla mniej wprawnych turystów jest kilka tras spacerowych, pozwalających na spokojne podziwianie atrakcji Kotliny Kłodzkiej.
ico atrakcje
Atrakcje
Przystań wodna na Nysie Kłodzkiej znajduje się w Bardzie, jest to małe miasteczko położone w górach Bardzkich. Do niedawna, miasto znane było z kultu Maryjnego i znajdującej się tu Bazyliki odwiedzanej głównie przez pielgrzymów. Od 2009 roku organizowane są tu spływy pontonowe. Bardo zaistniało w szerszej świadomości, właśnie dzięki nim. Spływy Przełomem Bardzkim, prowadzą przez jeden z najpiękniejszych odcinków rzecznych w Sudetach, a sama Kotlina Kłodzka to atrakcje, natury niemal metafizycznej. Prawdziwy odpoczynek dla ciała i ducha.

Podkategorie