Atrakcje Turystyczne Sudetów

Piękne i bogate w atrakcje turystyczne Sudety, zachęcają do wizyty wszystkich miłośników odpoczynku lub aktywności pośród niezapomnianych krajobrazów.

TERENY BOGATE W PIĘKNO I NATURALNOŚĆ

Sudety to zróżnicowane krajobrazowo pasmo górskie w południowej części Dolnego Śląska, imponujące formą i zróżnicowaniem terenu, na który składają się rozległe, wydłużone, płytowe i kopulaste masywy górskie, a także imponujące stożki, strome ściany skalne oraz rozległe kotliny (Kłodzka i Jeleniogórska). Większość występujących na tym obszarze pasm ma rozciągłość północny zachód-południowy wschód. Doliny rzeczne są tu wyjątkowo ciekawe krajobrazowo i właśnie tutaj znajdują się jedne z najładniejszych w naszym kraju – przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej oraz dolina Bobru i Kwisy.

Mniejsze rzeki i strumienie tworzą wyjątkowo ciekawe przełomy rzeczne takie jak: Piekielna Dolina na Bystrzycy Dusznickiej czy Ziemska Brama na Dzikiej Orlicy. Najciekawsze formy skalne to: Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, Skalne Miasto, Wodospad Wilczki w Międzylesiu czy wodospad Kamieńczyka i Szklarki w Karkonoszach. Warto poznać także imponującą Jaskinię Niedźwiedzią, skalny labirynt „Błędne Skały", Skalne Grzyby, będące tutejszym cudem natury i oczywiście największy szczyt gór – Śnieżkę, wraz z jej Wielkim i Małym Stawem. Stanowią one atrakcje turystyczne dla osób ceniących piękno kreowane przez naturę.

ZABYTKOWA STRONA SUDETÓW-ATRAKCJE SUDETY

Sudety są bardzo bogate w zabytki, a do najpiękniejszych zamków, twierdz oraz pałaców zalicza się Książ, Chojnik, Bolków, Twierdzę Srebrnogórską i wiele innych. Nie brakuje tutaj również innych wspaniałych obiektów, bogatych w eksponaty muzeów, a nawet parku miniatur, pełnego modeli zabytków Dolnego Śląska. Region odwiedzany jest przez miłośników podróżowania szlakami rowerowymi, narciarstwa, spływów kajakowych, wspinaczki górskiej, paralotniarstwa czy wędkarstwa.

Przepiękne krajobrazy, różnorodność i dość łatwe szlaki, sprawiają, iż Sudety polecane są każdemu - od wytrawnego turysty mogącego szukać trudniejszych tras w Karkonoszach, do "niedzielnego" poszukiwacza atrakcji, który będzie zachwycony spacerowaniem po górach Stołowych.

TO TRZEBA ZOBACZYĆ

Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej

Dla osób szukających wyjątkowych miejsc w Sudetach, w Górach Bardzkich, znajduje się doskonała atrakcja turystyczna, spływ pontonowy lub kajakowy przełomem Nysy Kłodzkiej. Do dyspozycji, oddawany jest wysokiej jakości sprzęt pływający aby mogli Państwo podziwiać widoki z perspektywy rzeki a jest co oglądać, skały wysokie na kilkadziesiąt metrów, zbocza gór, które porasta pradawny las, łąki z Sudecką florą. Polecamy spływ pontonowy w Bardzie aby poczuć przygodę na własnej skórze.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Jeden z trzech największych polskich zamków, który jest w całości udostępniony do zwiedzania przez Turystów. Piękny, wielki i doskonale zachowany, jest prawdziwą perłą regionu.
 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Miejsce, w którym znajduje się ponad 300 km tuneli, gdzie przez lata wydobywano złoto. Kopalnia znana jest z występowania w niej rzadkich gatunków nietoperzy.
 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Wykonane w skali 1:25 makiety rozmaitych dolnośląskich obiektów i atrakcji, które imponują dokładnością szczegółów.
 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Największa jaskinia Sudetów, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem ze względu na piękno oraz różnorodność form kresowych. Przemieszczając się długimi tunelami można natknąć się na kości dawnych zwierząt oraz liczne gatunki nietoperzy.
 

Wodospad Wilczki

Położony jest w masywie Śnieżnika i ma 27 metrów wysokości. Jest najwyższy w polskich Sudetach, a liczne ścieżki i punkty widokowe umożliwiają dokładne obejrzenie go z wielu stron. Piękny zarówno latem, jak i zimą.
 

Wielki i Mały Staw

Piękne i czyste jeziora, które stanowią główny obiekt zainteresowania wielu turystów. W okolicach znajduje się schronisko oraz ścieżki ułatwiające przemieszczanie się.
 

Sztolnia w Osówce

Podziemne zabudowania, które miały stać się główną kryjówką Adolfa Hitlera. Mimo, że prac nigdy nie ukończono, „miasto pod ziemią” robi ogromne wrażenie do dzisiaj i jest dostępne dla turystów. To atrakcja dla miłośników historii i nie tylko.
 

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę. Na jego szczyt prowadzi 665 kamiennych stopni.

wikipedia
 

Głazy Krasnoludków

Rezerwat przyrody, w którym znajdują się imponujące pod względem kształtów skały, przypominające postacie, zwierzęta i inne formy.