Atrakcje Turystyczne Sudetów

Zapraszamy do odkrywania niezwykłych atrakcji turystycznych Sudetów, malowniczych gór, które skrywają w sobie nie tylko malownicze krajobrazy, ale także emocjonujące możliwości aktywnego wypoczynku. W Ski-Raft, specjalizujemy się w organizacji niezapomnianych spływów kajakowych i pontonowych, umożliwiając naszym gościom eksplorację tych magicznych terenów z zupełnie nowej perspektywy. Jednak Sudety oferują nie tylko emocjonujące przygody na wodzie. Dla tych, którzy pragną połączyć spływy z intrygującym zwiedzaniem, proponujemy kilka fascynujących opcji. Możecie Państwo zdecydować się na połączenie spływu kajakowego z wizytą w urokliwych miejsc czy zwiedzaniem zabytkowych obiektów. Przygotowaliśmy dla Państwa różnorodne propozycje, które umożliwiają odkrywanie tego fascynującego regionu w sposób, który najlepiej odpowiada Waszym oczekiwaniom.

 

Spis treści

   1. Tereny bogate w piękno i naturalność
   2. Atrakcje Sudetów
   3. Co warto zobaczyć w Sudetach
   4. Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej
   5. Zamek Książ w Wałbrzychu
   6. Kopalnia Złota w Złotym Stoku
   7. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
   8. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
   9. Wodospad Wilczki
   10. Wielki i Mały Staw w Karkonoszach
   11. Sztolnia w Osówce
   12. Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
   13. Głazy Krasnoludków
   14. Wodospad Kamieńczyka
   15. Kościół Wang
   16. Zamek Chojnik
   17. Błędne Skały
   18. Śnieżka

 

wodospad

Zdjęcie własne Ski-Raft

Tereny bogate w piękno i naturalność

Sudety to zróżnicowane krajobrazowo pasmo górskie w południowej części Dolnego Śląska, imponujące formą i zróżnicowaniem terenu, na który składają się rozległe, wydłużone, płytowe i kopulaste masywy górskie, a także imponujące stożki, strome ściany skalne oraz rozległe kotliny (Kłodzka i Jeleniogórska). Większość występujących na tym obszarze pasm ma rozciągłość północny zachód-południowy wschód. Doliny rzeczne są tu wyjątkowo ciekawe krajobrazowo i właśnie tutaj znajdują się jedne z najładniejszych w naszym kraju – przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej oraz dolina Bobru i Kwisy.

Mniejsze rzeki i strumienie tworzą wyjątkowo ciekawe przełomy rzeczne takie jak: Piekielna Dolina na Bystrzycy Dusznickiej czy Ziemska Brama na Dzikiej Orlicy. Najciekawsze formy skalne to: Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, Skalne Miasto, Wodospad Wilczki w Międzygórzu czy wodospad Kamieńczyka i Szklarki w Karkonoszach. Warto poznać także imponującą Jaskinię Niedźwiedzią, skalny labirynt „Błędne Skały", Skalne Grzyby, będące tutejszym cudem natury i oczywiście największy szczyt gór – Śnieżkę. Stanowią one atrakcje turystyczne dla osób ceniących piękno kreowane przez naturę.

Atrakcje Sudetów

Sudety są bardzo bogate w zabytki, a do najpiękniejszych zamków, twierdz i pałaców zalicza się Książ, Chojnik, Bolków, Twierdzę Srebrnogórską i wiele innych. Nie brakuje tutaj również innych wspaniałych obiektów, bogatych w eksponaty muzeów, a nawet parku miniatur, pełnego modeli zabytków Dolnego Śląska. Region odwiedzany jest przez miłośników podróżowania szlakami rowerowymi, narciarstwa, spływów kajakowych, wspinaczki górskiej, paralotniarstwa czy wędkarstwa. Przepiękne krajobrazy, różnorodność i dość łatwe szlaki, sprawiają, iż Sudety polecane są każdemu - od wytrawnego turysty mogącego szukać trudniejszych tras w Karkonoszach, do "niedzielnego" poszukiwacza atrakcji, który będzie zachwycony spacerowaniem po górach Stołowych.

Co warto zobaczyć w Sudetach

Polska część Sudetów obfituje w nie tylko w atrakcje przyrodnicze, ale także w niezliczone ciekawe miejsca, które zachwycą każdego entuzjastę podróży.

Odkryj urok górskich szczytów i dzikich dolin, które skrywają w sobie niezwykłe atrakcje przyrodnicze. Ponadto, ciekawe miejsca, jakie oferuje ten region, stanowią prawdziwe skarby kultury i historii. Odkryj urokliwe miejscowości górskie, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, tworząc unikalny klimat. Zabytki, takie jak zamki i kościoły, opowiadają fascynujące historie minionych epok, czyniąc podróż po polskiej części Sudetów niezapomnianym doświadczeniem.

Zapraszamy do zanurzenia się w to fascynujące środowisko, gdzie atrakcje przyrodnicze, ciekawe miejsca i bogactwo polskiej części Sudetów czekają na odkrycie. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przygody, czy bardziej skłaniasz się ku spokojnemu zwiedzaniu, Sudety z pewnością spełnią Twoje oczekiwania, oferując niepowtarzalne wrażenia w otoczeniu malowniczej przyrody i kulturowego dziedzictwa.

Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej

Dla osób szukających wyjątkowych miejsc w Sudetach, w Górach Bardzkich, znajduje się doskonała atrakcja turystyczna, spływ pontonowy lub kajakowy przełomem Nysy Kłodzkiej. Do dyspozycji, oddawany jest wysokiej jakości sprzęt pływający aby mogli Państwo podziwiać widoki z perspektywy rzeki, a jest co oglądać, skały wysokie na kilkadziesiąt metrów, zbocza gór, które porasta pradawny las, łąki z Sudecką florą. Polecamy spływ pontonowy z naszą firmą (Ski-Raft) w Bardzie aby poczuć przygodę na własnej skórze.

przelom bardzki2

Zdjęcie własne Ski-Raft

Zamek Książ w Wałbrzychu

Jeden z trzech największych polskich zamków, który jest w całości udostępniony do zwiedzania przez Turystów. Piękny, wielki i doskonale zachowany, jest prawdziwą perłą regionu.
zamek ksiaz

Zdjęcie autorstwa Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Mariusz Cieszewski dostępne na licencji Creative Commons

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Miejsce, w którym znajduje się ponad 300 km tuneli, gdzie przez lata wydobywano złoto. Kopalnia znana jest z występowania w niej rzadkich gatunków nietoperzy.
 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Wykonane w skali 1:25 makiety rozmaitych dolnośląskich obiektów i atrakcji, które imponują dokładnością szczegółów.
 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Największa jaskinia Sudetów, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem ze względu na piękno oraz różnorodność form kresowych. Przemieszczając się długimi tunelami można natknąć się na kości dawnych zwierząt oraz liczne gatunki nietoperzy.
jaskinia niedzwiedzia

Zdjęcie autorstwa Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Mariusz Cieszewski dostępne na licencji Creative Commons

Wodospad Wilczki

Kolejna z atrakcji w Sudetach Wodospad Wilczki, położony jest w Masywie Śnieżnika i ma 22 metry wysokości. To drugi co do wysokości wodospad w polskich Sudetach, a liczne ścieżki i punkty widokowe umożliwiają dokładne obejrzenie go z wielu stron. Piękny zarówno latem, jak i zimą.

 

Wielki i Mały Staw w Karkonoszach

Piękne i czyste jeziora, które stanowią główny obiekt zainteresowania wielu turystów. W okolicach znajduje się schronisko oraz ścieżki ułatwiające przemieszczanie się. Do Wielkiego Stawu prowadzą szlaki z Karpacza od Kościółka Wang oraz czerwony szlak z Równi Pod Śnieżką. W zimie Kocioł Wielkiego Stawu stanowi niebezpieczne miejsce z powodu schodzących tutaj licznie lawin oraz tworzących się nawisów śnieżnych. Istnieje możliwość wędrówki z psami na smyczy i w kagańcu.

 samotnia

Zdjęcie autorstwa Bogusław Ciastek dostępne na licencji Creative Commons

Sztolnia w Osówce

Podziemne zabudowania, które miały stać się główną kryjówką Adolfa Hitlera. Mimo, że prac nigdy nie ukończono, „miasto pod ziemią” robi ogromne wrażenie do dzisiaj i jest dostępne dla turystów. To atrakcja dla miłośników historii i nie tylko.

 

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę. Na jego szczyt prowadzi 665 kamiennych stopni. Stanowi największa atrakcję Ziemi Kłodzkiej zarówno dla małych i dużych. Przeciskanie się przez wąskie szczeliny, piękne widoki z tarasów i pyszna szarlotka w schronisku to coś co na długo zostaje w pamięci.

wikipedia
szczeliniec wielki
 

Głazy Krasnoludków

Rezerwat przyrody, w którym znajdują się imponujące pod względem kształtów skały, przypominające postacie, zwierzęta i inne formy. Znajdują się w pobliżu malutkiej dolnośląskiej wioseczki nazywanej Gorzeszów, zagubionej gdzieś na pograniczu polsko-czeskim. Nie są może tak wielkie i imponujące jak znane wszystkim Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki, ale ich wielkim plusem jest brak tłumów które na pewno spotkamy na wyżej wymienionych atrakcjach.

Głazy Krasnoludków 2

Zdjęcie autorstwa Edward Knapczyk dostępne na licencji Creative Commons

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to naturalne arcydzieło Sudetów, znajdujące się w malowniczej Dolinie Kamieńczyka. Ta imponująca kaskada wodna jest jednym z najwyższych wodospadów w Polsce, osiągając wysokość ponad 27 metrów. Otoczony gęstym lasem, wodospad tworzy malowniczy krajobraz, który przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów fotografii.

karkonosze.pl

wodospad kamienczyka

Zdjęcie autorstwa Łukasz Więcław dostępne na licencji Creative Commons

Kościół Wang

Kościół Wang zwany także Świątynią Wang, to unikalny zabytek architektoniczny, przeniesiony z norweskiej miejscowości Vang pod koniec XIX wieku. Usytuowany w sercu Karpacza, ten drewniany kościół zachwyca charakterystyczną konstrukcją i bogatym zdobieniem. Jego malowidła wnętrza ukazują historię i kulturę Skandynawii, tworząc niepowtarzalną atmosferę, w którą warto zanurzyć się w czasie zwiedzania.

wang.pl

1280px Vang stave church back side

Zdjęcie autorstwa Micha L. Rieser dostępne na licencji Wikimedia Commons

Zamek Chojnik

Jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Do dziś rozgrywane są tutaj turnieje rycerskie i zabawy dla mieszkańców.

Przede wszystkim ze względu na świetne położenie (w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie, blisko Szklarskiej Poręby), na szczycie dużego wzniesienia Chojnik, oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z wieży zamku. Do budowli prowadzą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

karkonosze.pl

Chojnik Castle

Zdjęcie autorstwa Piotr Klementowski dostępne na licencji Creative Commons

Błędne Skały

Błędne Skały to fascynujący obszar skalny w Górach Stołowych, charakteryzujący się unikalnymi formacjami skalnymi. Wyłaniające się z ziemi bloki piaskowca układają się w malownicze formy, tworząc wrażenie labiryntu skalnego. To popularne miejsce wśród turystów i miłośników wspinaczki, oferujące niepowtarzalne widoki i atmosferę magicznej krainy.

Park Narodowy Gór Stołowych

 Sudety 1 37

Zdjęcie autorstwa Tomasz Przywecki dostępne na licencji Creative Commons

Śnieżka

Śnieżka to najwyższy szczyt Sudetów, górujący nad Karkonoszami. Jego wysokość wynosi imponujące 1602 metry. Na szczycie znajduje się kamienna kaplica Świętej Wawrzyńca oraz taras widokowy, z którego roztacza się malownicza panorama na okoliczne góry i kotliny. Śnieżka to nie tylko symbol regionu, ale także doskonałe miejsce na wędrówki górskie i podziwianie niezapomnianych zachodów słońca.

Wikipedia

080624 Schneekoppe

Zdjęcie autorstwa Wn61 dostępne na licencji Creative Commons

 

© SKI - RAFT : Spływy pontonowe Bardo 2024