Atrakcje turystyczne Kotlina Kłodzka

Ziemia Kłodzka znajduje się w środkowo-wschodnich Sudetach, a jej nazwa pochodzi od Kotliny Kłodzkiej – największej tego typu w regionie, która razem z doliną Nysy Kłodzkiej zajmuje ponad 500km2. Ta śródgórska kraina jest jedną z najatrakcyjniejszych w Polsce pod względem walorów krajobrazowych i znajdujących się na jej terenie zabytków architektury oraz licznych atrakcji turystycznych.

Ziemia Kłodzka obejmuje powierzchnię 1640km2 otaczają ją góry:

 • Orlickie (Orlica 1084 metrów n.p.m)
 • Bystrzyckie (Jagodna 977 metrów n.p.m)
 • Masyw Śnieżnika (Śnieżnik 1426 metrów n.p.m)
 • Bialskie (Postawna 1117 metrów n.p.m)
 • Złote (Smrek 1109 metrów n.p.m)
 • Bardzkie (Kłodzka Góra 765 metrów n.p.m)
 • Sowie (Wielka Sowa 1015 metrów n.p.m)
 • Stołowe (Szczeliniec Wielki 919 metrów n.p.m)

Jest to teren sprzyjający turystyce, posiadający dobrze rozwiniętą sieć szlaków pieszych i rowerowych. Charakteryzuje go dostępność parkingów przy atrakcjach turystycznych, wspaniałe widoki, bogactwo form skalnych, liczne zabytki architektury oraz rozbudowana baza noclegowa o szerokim zakresie standardów. Wszystko to znacząco wpływa na atrakcyjność Ziemi oraz Kotliny Kłodzkiej.

Koniecznie trzeba zobaczyć liczne atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej oraz Dolnego Śląska, które na długo pozostają w pamięci:

Kraina najlepszych uzdrowisk

Ziemia Kłodzka to miejsce, gdzie znajduje się aż pięć uzdrowisk, które warto odwiedzić w celu zregenerowania sił i dojścia do pełni zdrowia. Dostęp do nich jest bardzo łatwy, dzięki temu, że znajdują się stosunkowo blisko siebie, a pod względem jakości świadczonych tam usług, zajmują wysokie pozycje w skali całego kraju.

Miejscowości te to również liczne atrakcje turystyczne, możliwość uprawiania aktywności fizycznej i liczne zabytki, będące prawdziwą wizytówką Dolnego Śląska.

Gdzie więc trzeba się udać?

ladek zdroj

Zdjęcie autorstwa Kris Duda dostępne na licencji Creative Commons

 1. Na początek warto odwiedzić Lądek Zdrój, gdzie panuje wspaniały sanatoryjny klimat, służący również turystyce. Uzdrowisko znajduje się w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem kajakarzy, a od centrum miasta dzieli je około 1,5 km. Uzdrowisko „Wojciech” jest odwiedzane przez wielu pacjentów, a oprócz niego miejscami uznawanymi za duże atrakcje tej miejscowości, są między innymi jedyny w okolicy płaski rynek, ruiny zamku Karpień czy też most św. Jana.
 2. Kolejnym miejscem idealnym do regeneracji zdrowia i uprawiania efektywnej turystyki jest Długopole Zdrój, znajdujące się 30 kilometrów od Lądka. Miejscowość ta jest bardzo niewielka, jednak jej urokliwe tereny i wspaniały klimat sprzyjający gościom sprawia, że każdy czuje się tu wspaniale. Położona w Dolinie Nysy Kłodzkiej jest odwiedzana w celach poznawczych ze względu na znajdujące się w pobliżu ruiny zamku Szczerba i Solną Jamę, a przybywający tu miłośnicy aktywnego wypoczynku często biorą udział w spływach pontonowych.
 3. Kolejny punkt na uzdrowiskowej mapie tego obszaru to Kudowa Zdrój, będąca jednym z centrów turystycznych i tym samym jedną z największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. To tutaj, poza uzdrowiskiem, ma miejsce wiele aktywności fizycznych, istnieje kilka pięknych obiektów, które warto zobaczyć, a rozbudowana baza noclegowo-gastronomiczna sprawia, że każdy może znaleźć tu miejsce dla siebie. Przybyłych do tej miejscowości zachęcamy do zobaczenia Kaplicy Czaszek, Muzeum Zabawek czy też Parku Zdrojowego.
 4. Kierując się ku północy można dotrzeć do Dusznik Zdroju, a więc miejscowości znanej w szczególności ze wspaniałych tras narciarskich, znajdujących się w pobliskim Zieleńcu. Duszniki położone są nieopodal Kotliny Kłodzkiej nad Bystrzycą Dusznicką i posiadają wspaniały Park Zdrojowy, zachęcający do spacerów oraz korzystania z pijalni wód. Do innych atrakcji miejscowości należą między innymi Muzeum Papiernictwa, renesansowy rynek czy znajdujące się nieopodal ruiny zamku Homole.
 5. Ostatnim uzdrowiskiem położonym w Kotlinie Kłodzkiej, słynącym z wielu atrakcji, jest Polanica-Zdrój, z której można wyruszyć w skuteczny rajd po całej krainie. Zachęcamy do udania się jednym z licznych szlaków turystycznych, przechadzki efektownym deptakiem, a także skorzystania z jednego wielu pensjonatów i hoteli, w których rokrocznie przebywa tysiące turystów.

Poznaj atrakcje Kotliny Kłodzkiej i okolic z "Turystyczną Trzynastką"

Cieszącym się doskonałą sławą stowarzyszeniem, które gromadzi najlepsze atrakcje turystyczne w tym regionie jest „Turystyczna Trzynastka”, której członkowie dbają o jak najlepszą reklamę tych terenów, a także wzajemne wsparcie, np. w postaci licznych rabatów. Inicjatywa ta powstała ponad 15 lat temu i zgromadziła wielu zwolenników, obejmując w tym momencie 18 atrakcji turystycznych. To inicjatywa, która pomaga poznać piękno Kotliny Kłodzkiej i okolic, będąca z pewnością przykładem dla innych.

Spływy pontonowe Przełomem Bardzkim Ski-Raft

W Ławicy koło Kłodzka, tuż przy Pałacu Ławica, znajduje się przystań wodna Ski-Raft. W tym miejscu, mogą Państwo rozpocząć fantastyczną wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej, pomiędzy wysokimi skałami, starymi lasami i kolorowymi łąkami. Spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim, to doskonała zabawa dla każdego. Bezpieczeństwo gwarantowane. Przeżyj przygodę życia z bajkowymi widokami na przyrodę.

splywy

Zdjęcie własne Ski-Raft

Cennik spływów pontonowych i kajakowych w Bardzie z firmą Ski-Raft

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

U podnóża gór Złotych, w miejscowości Złoty Stok i na skraju Kotliny Kłodzkiej znajduje się miejsce, słynące z wielkiego bogactwa! Jest nim oczywiście złoto. A jak je znaleźć i gdzie, dowiecie się zwiedzając Kopalnię Złota. Wspaniała przygoda dla wszystkich szczególnie dla rodzin z dziećmi. Miejsce gdzie nie tylko dowiecie się jak było wydobywane złoto, ale też przejedziecie się podziemną kolejką, spłyniecie łodzią podziemnym chodnikiem, zobaczycie najwyższy podziemny wodospad, odwiedzicie szalonego alchemika, a po zwiedzaniu kopalni skosztujecie wspaniałych dań w tutejszej restauracji.

www.kopalniazlota.pl

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

28 milionów lat temu, w masywie Śnieżnika, mały strumień drążył skałę, spływał szczelinami, wypłukiwał system spękań aby w dzisiejszych czasach można było oglądać jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce z najdłuższym systemem korytarzy w Sudetach, wyniosłymi kominami, bogatymi naciekami z różnorodnością kolorów i faktur. Latami bytowały tu zwierzęta z niedźwiedziem na czele którego szczątki można dziś oglądać w pawilonie wejściowym.

Polecamy też ekstremalne zwiedzanie jaskini - tylko dla osób wyjątkowo sprawnych, szczupłych i o mocnych nerwach.

www.jaskinianiedzwiedzia.pl

jaskinia niedzwiedzia2

Zdjęcie autorstwa Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Mariusz Cieszewski dostępne na licencji Creative Commons

Twierdza Kłodzka w Kłodzku

Od setek lat, w samym środku przepięknego Kłodzka, wznosi się Twierdza która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej, a może i całych Sudetów! Jej historia, podobnie jak i całego miasta, jest bardzo zawiła, bowiem wielokrotnie przechodziła w ręce panujących mocarstw. Przepiękne widoki na Kotlinę Kłodzką to tylko jedna z nielicznych atrakcji jakie czekają turystów na szczycie twierdzy, jednak najciekawiej jest dopiero po zmroku! To wtedy, na dziedzińcu pojawiają się duchy które, oprowadzą Was po twierdzy i opowiedzą historię jakiej się nie spodziewacie.

www.twierdza.klodzko.pl

Twierdza w Srebrnej Górze

Atrakcje Twierdzy w Srebrnej Górze rozpoczynają się tuż po opuszczeniu parkingu i wyruszeniu wyznaczoną trasą w górę. Dzięki kilku ciekawym zadaniom droga mija szybko i jest to idealnym rozwiązaniem, gdy podróżuje się z dziećmi. A na górze czekają na nas piękne widoki, a dodatkowo w sezonie można pobawić się na tyrolce. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale gwarantuje też dobrą zabawę. Dodatkową atrakcją może być wystrzał z armaty, który na pewno na długo pozostanie w pamięci. Dla miłośników zwierząt są tu też przesympatyczne kozy i owce, które można karmić karmą zakupioną w specjalnym automacie. Turyści również mają możliwość zaspokojenia głodu - tuż przy wejściu jest mini bar z frytkami, hamburgerami, przekąskami, napojami bezalkoholowymi oraz regionalnym piwem. Dużą popularnością cieszy się coroczna impreza "Twierdza Legend", podczas której można zapoznać się z innymi atrakcyjnymi miejscami z Dolnego Śląska, posłuchać ciekawych wykładów, wygrać atrakcyjne nagrody, a dla dzieci jest mnóstwo zabaw, konkursów oraz teatrzyk lalkowy. Bardzo ciekawym punktem programu jest pokaz ptaków drapieżnych "Pod skrzydłami", podczas którego można się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy, ale i pogłaskać najbardziej niebezpieczną sowę. Po zwiedzaniu koniecznie trzeba się wybrać na spacer wokół Twierdzy i podziwiać przepiękne widoki.

Srebrna Góra Fortress aerial 1
 

Zdjęcie autorstwa Jendrusik dostępne na licencji Creative Commons

Kopalnia węgla Nowa Ruda

Okoliczne tereny Kotliny Kłodzkiej to nie tylko malownicze krajobrazy, na co dowodem jest atrakcja turystyczna w postaci Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Czy byliście kiedyś w kopalni węgla? Jeśli nie, koniecznie będąc na Dolnym Śląsku, musicie zwiedzić Kopalnię w Nowej Rudzie. Dowiecie się wszystkiego, czego do tej pory nie wiedzieliście o pracy górników i będziecie mogli przejechać się prawdziwą górniczą kolejką – koniecznie w żółtym kasku.

www.kopalnia-muzeum.pl
 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Miłośnicy magii i tajemnic koniecznie powinni odwiedzić Zamek Książ w Wałbrzychu. Tutaj wkraczamy do zupełnie innego świata. Samochód najlepiej zostawić na górnym parkingu, ponieważ już po drodze czekają atrakcje takie, jak Mauzoleum, przepiękna brama oraz taras widokowy, skąd widać również Stary Książ, który także stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną i warto się tam wybrać Ścieżką Hochbergów. Stojąc na tarasie, wystarczy lekko zmrużyć oczy, uruchomić wyobraźnię, a wtedy można zobaczyć, że w całości Zamek Książ przypomina karocę ciągniętą przez dwa konie. Do zamku prowadzi aleja rododendronów. Robi on niesamowite wrażenie, co z pewnością sprawia mnóstwo legend oraz tajemnic, którymi jest owiana jego historia. W kasie biletowej można zaopatrzyć się w ciekawe książki o tej tematyce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Koniecznie trzeba odwiedzić zamkowe tarasy oraz podziemia. Zwiedzanie zamku można wybrać w wielu różnych opcjach - standardowe z audio przewodnikiem w kilku językach, a także tematyczne dla rodzin z dziećmi i tu jest możliwość zwiedzania również nocnego. Oczywiście jest też zwiedzanie nocne tylko dla dorosłych. Każda z tych opcji gwarantuje wspaniałą zabawę oraz ukazuje przeróżne mało dostępne na co dzień miejsca, a przesympatyczni przewodnicy dbają o świetny humor zwiedzających oraz dzielą się swoją bogatą wiedzą. Po zwiedzaniu można wstąpić do kawiarenki na kawę, ciasto, gofry lub lody. Wielbiciele szybkich dań mogą posilić się hot-dogiem albo hamburgerem. Natomiast na koneserów bardziej wykwintnych dań czekają restauracje. W drodze powrotnej na parking, warto nieco zboczyć z trasy i odwiedzić Stadninę Ogierów, a przy odrobinie szczęścia może się udać zobaczyć te przepiękne zwierzęta biegające na padoku. A może lepiej jeszcze nie wracać? Zawsze przecież można spędzić noc w hotelu tuż obok zamku. Czyż nie jest przyjemnie obudzić się i zjeść iście królewskie śniadanie patrząc na najpiękniejszy zamek na Dolnym Śląsku? A po śniadaniu koniecznie trzeba jeszcze odwiedzić Palmiarnię, która znajduje się nieopodal wyjazdu na drogę główną z parkingu kierując się w stronę Wałbrzycha. Czekają tam przeróżne gatunki pieknych roślin, niesamowite kaktusy oraz cytrusy. Nie można też ominąć pięknej kawiarenki z zewnętrznym ogródkiem. Wszystko zostało niedawno odrestaurowane i robi niesamowite wrażenie zachowując swój niezwykły klimat z dawnych lat. Dodatkową atrakcję stanowią lemury, których od niedawna jest aż 10 oraz przeurocze żółwie, hałaśliwe papużki oraz dostojne i dumne pawie. Nieodzownym elementem Zamku Książ oraz Palmiarni są też koty, które często można tam spotkać, a wybranym pozwalają łaskawie się pogłaskać. W sklepiku natomiast można zaopatrzyć się w przeróżne rośliny i zabrać ze sobą chociaż fragment tego niesamowitego miejsca.

www.ksiaz.walbrzych.pl
 zamek ksiaz2

Zdjęcie autorstwa Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Mariusz Cieszewski dostępne na licencji Creative Commons

Podziemne miasto Osówka

Ostatni projekt Adolfa Hitlera, najbardziej rozbudowany i zarazem planowany jako główna kwatera na Dolnym Śląsku. Choć nigdy nie została ukończona, robi kolosalne wrażenie swoim rozmachem, a historia budowy tego miejsca przyprawia o dreszcze.

www.osowka.pl
 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami. Otaczają je wspaniałe krajobrazy Kotliny Kłodzkiej.

www.muzpap.pl
 

 2018 Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju kalander

Zdjęcie autorstwa Jacek Halicki dostępne na licencji Creative Commons

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju

Gospodarstwo w Kotlinie Kłodzkiej składające się z kilku drewnianych chat wiejskich, wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini Zoo ze strusiem emu (chętnie jedzącym z ręki). W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba, posmarowanej smalcem trudno się oprzeć... Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie, co stanowi ogromną atrakcję dla przybyszy z dalekich stron.

www.szlakginacychzawodow.com.pl
 

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Muzeum Zabawek "Bajka" w jednej z najpiękniejszych miejscowości Kotliny Kłodzkiej Kudowie Zdroju to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Muzeum istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni 300 m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miniaturowym świecie prezentujemy prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od starożytności po lata 80-te XX wieku. Są teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i mini-klasa sprzed 50 lat. Warto poznać historię zabawek, gdyż stanowią one atrakcję w życiu każdego człowieka.

www.muzeum-zabawek.pl
 

Arboretum Wojsławice

Arboretum w Wojsławicach jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Na ogromnym terenie jest mnóstwo gatunków roślin, które dzięki swej różnorodności cieszą oczy o różnych porach roku. Sezon zwiedzania rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku. Co jakiś czas odbywają się różne ciekawe wydarzenia, podczas których na spacerze przewodnicy raczą gości ciekawymi opowieściami oraz dzielą się swoją wiedzą. Są też kiermasze i koncerty. Jednak chyba największą popularnością cieszy się możliwość bezpłatnego zbierania wielu gatunków oraz czereśni. Zupełnie za darmo można się najeść tych pysznych owoców, a zrywanie ich ułatwiają udostępnione drabiny. Jest tylko jeden warunek - delektujemy się na terenie ogrodu i nie wolno niczego wynosić na zewnątrz. Arboretum jest miejscem idealnym do relaksu, na każdym kroku są ławeczki, ale najpiękniejszym do tego miejscem jest teren wokół horoskopu botanicznego, znajdującego się na szczycie. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok, a wygodne leżaki dodatkowo sprzyjają idealnemu odpoczynkowi. Dla dzieci świetną atrakcją jest możliwość sturlania się stamtąd po miękkiej trawie. Na terenie arboretum można też, za dodatkową opłatą, wynająć altanę na prywatną imprezę, są też punkty gastronomiczne oraz mini skansen, w którym znajdują się sprzęty oraz narzędzia z dawnych lat. Dzieci mogą podczas zwiedzania szukać zaznaczone na mapie miejsca, w których ukryte są pieczątki. Zebranie wszystkich nagradzane jest później przy wyjściu. Na pewno jest to wspaniałe miejsce na spędzenie całego dnia. Przy arboretum znajduje się bardzo duży parking. Na teren ogrodu nie można wchodzić z psami.

https://arboretumwojslawice.pl

Zamek Międzylesie

Zamek Międzylesie, położony w malowniczym otoczeniu Doliny Nysy Kłodzkiej będącej wrotami do Kotliny Kłodzkiej, to fascynujący zabytek, który przenosi nas w czasy średniowiecza, renesansu i baroku. Jego imponujące mury opowiadają historię rycerzy i szlacheckich rodów, a panoramiczne widoki z zamkowej wieży zapewniają niezapomniane przeżycia dla miłośników historii i piękna krajobrazu. Po zwiedzeniu zamku warto zatrzymać się w zamkowej restauracji Książęcy Sad gdzie czeka na nas uczta dla podniebienia. Dania serwowane przez szefa kuchni bazują na owocach książąt kłodzkich, takich propozycji kulinarnych, połączenia owoców z mięsami, itd. nie znajdziecie w żadnej innej restauracji na Ziemi Kłodzkiej i Dolnym Śląsku.

 https://zamekmiedzylesie.pl/

2018 Zamek w Międzylesiu 1

Zdjęcie autorstwa Jacek Halicki dostępne na licencji Creative Commons

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to podziemny cud Ziemi Kłodzkiej, otwarty dla tych, którzy pragną odkrywać tajemnice podziemnego świata. Bogata w stalaktyty i stalagmity jaskinia oferuje fascynującą podróż przez formacje skalne, tworząc niepowtarzalny klimat i dostarczając niezapomnianych wrażeń speleologicznych.

https://jaskiniaradochowska.pl/

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to miejsce, gdzie przeszłość miesza się z nowoczesnością, tworząc unikalne doświadczenie edukacyjne. To nie tylko zabytkowa kopalnia, lecz także interaktywne centrum nauki i sztuki, które czaruje odwiedzających interaktywnymi wystawami, warsztatami i ciekawymi eksponatami.

https://starakopalnia.pl/

Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

Jeśli komuś marzy się podróż do przeszłości, zapraszamy do Średniowiecznego Parku Techniki Osada Górnicza, gdzie przesympatyczni przewodnicy pokażą i opowiedzą jak pracowali średniowieczni górnicy. Oprócz historii czeka tu na zwiedzających również lekcja fizyki. Własnoręcznie będzie można się przekonać jak działały dawne urządzenia i że nie była to lekka praca. Dodatkową atrakcją jest jedyny ruchomy czołg Leonadra da Vinci. A skoro cofamy się do średniowiecza, nie unikniemy nieco magii i herezji, a nawet spotkamy kata, który oprowadzi nas po swoim domku, opowie o swej profesji i... Ale to już tajemnica co jeszcze można z nim załatwić... Na lubiących dreszczyk emocji czeka również ścieżka strachu, która, wbrew pozorom, może też nieźle rozbawić. A po takich emocjach zapraszamy do restauracji na smaczne jedzenie oraz regionalne piwa i inne zimne i ciepłe napoje bezalkoholowe. Dodatkowo można się naładować bardzo pozytywną energią obserwując przeurocze i przesłodkie króliczki na wybiegu. Gwarantujemy bezpieczny skok poziomu cukru we krwi. O parking nie trzeba się martwić, gdyż jest duży i znajduje się tuż przy wejściu.

 https://parktechniki.pl/

Zamek Grodno

Ponad 700-letni Zamek Grodno jest położony w przepięknym miejscu, na szczycie Góry Choina. Zwiedzanie można zacząć od głównej drogi prowadzącej przez Zagórze Śląskie (nieopodal remizy strażackiej) lub od strony słynnego kolorowego mostu nad Jeziorem Bystrzyckim. Z każdej strony znajduje się parking. Ta druga trasa jest jednak bardziej stroma. Sam zamek wita turystów przepięknie zdobioną bramą. Najlepiej wybrać zwiedzanie z przewodnikiem, który wprowadzi nie tylko w świat historii, ale i legend. Między innymi można się dowiedzieć skąd w zamku wziął się szkielet i do kogo należał. Koniecznie trzeba udać się na szczyt wieży, gdyż stamtąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Po zakończeniu zwiedzania warto się udać do Karczmy Rycerskiej, która serwuje przepyszne posiłki. Od niedawna dostępna jest także nowa atrakcja, a mianowicie Centrum Bioedukacji Multimedialnej poświęcone rezerwatowi przyrody Góra Choina. Dla odważnych turystów jest opcja Nocnego Zwiedzania Zamku Grodno, które na pewno dostarczy niesamowitych wrażeń i emocji zwłaszcza po wysłuchaniu okolicznych legend. Natomiast później można spędzić w tym niezwykłym zamku całą noc, ponieważ oferuje turystom także noclegi. Na pewno warto, tym bardziej że okolica jest przepiękna i bogata w atrakcje. Już sam spacer wokół Jeziora Bystrzyckiego robi wielkie wrażenie.

 https://zamekgrodno.pl/

800px Wieża zamkowa IMG 2016

Zdjęcie autorstwa Danapass dostępne na licencji Creative Commons

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie to niezwykły kompleks podziemnych korytarzy, które w czasie II wojny światowej pełniły funkcję fabryk zbrojeniowych. Dziś stanowią one unikalne muzeum, pozwalając zwiedzającym przenieść się do czasów tajemniczych operacji Riese. Fascynujące opowieści i zachowane artefakty sprawiają, że ta atrakcja jest nieodłącznym elementem histori Dolnego Śląska.

https://sztolnie.pl/

Zoo Wrocław

Chociaż ZOO we Wrocławiu nie znajduje się bezpośrednio w Kotlinie Kłodzkiej, stanowi ona jedną z najbliższych atrakcji dla miłośników przyrody. Wrocławskie Zoo jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, oferującym niezapomniane spotkania z różnorodnymi gatunkami zwierząt. To idealne miejsce na rodzinny wypad, gdzie edukacja i rozrywka łączą się w harmonijnym otoczeniu przyrody.

https://zoo.wroclaw.pl/

1280px Wrocław ogrodzenie zoo mural autorstwa Jerzego Wołoszynowicza DSCF4979

Zdjęcie autorstwa Aw58 dostępne na licencji Creative Commons

© SKI - RAFT :: Spływy pontonowe Bardo 2024