Atrakcje turystyczne Dolny Śląsk

ATRAKCJE TURYSTYCZNE DOLNEGO ŚLĄSKA- ATRAKCJE DOLNY ŚLĄSK

Dolny Śląsk to kraina geograficzna o niezwykle bogatej historii i z tego powodu, posiadająca liczne największe atrakcje turystyczne w Polsce warte zwiedzenia. Województwo usytuowane jest na południowym zachodzie, sąsiadując z Niemcami i Czechami. Jego stolicą jest Wrocław uważany za jedno z najpiękniejszych miast Polski. Wspaniałe zabytki Wrocławia, okoliczne miejscowości regionu oraz zróżnicowane ukształtowanie Dolnego Śląska, sprawia, że jest to doskonała propozycja dla turystów szukających ciekawych miejsc w Polce.

Południe Dolnego Śląska zajmują Sudety, jest to drugie, co do wielkości pasmo górskie w Polsce a najwyższe szczyty to: Śnieżka w Karkonoszach oraz Śnieżnik w rejonie Ziemi Kłodzkiej. Środkowa i północna część regionu to Przedgórze Sudeckie, Nizina Śląska oraz Śląsko-Łużycka, przy tak różnorodnym ukształtowaniu, występuje tu różnoraka flora i fauna. Roślinność jest strefowa i zależna od wysokości. Występują tu: lasy mieszane, flora pochodzenia alpejskiego, środkowoeuropejskiego ale też borealno-arktycznego. Zwierzęta zamieszkujące obszar to typowe dla naszego kraju jak: lisy, sarny, jelenie, dziki, jeże, wiewiórki, wydry, bobry ale też można spotkać muflony, borsuki, tchórze.

Co zwiedzić, co zobaczyć?

Jako miejsca warte polecania widokowo i florystyczne to:

PRZEŁOM BARDZKI NA NYSIE KŁODZKIEJ

Od tysiącleci, wody Nysy Kłodzkiej rzeźbiły wyjątkowy przełom, przełom który w obecnej chwili jest uznawany za jeden z najładniejszych w naszym kraju. Woda odsłoniła skały wysokie na kilkadziesiąt metrów, najwyższą formacją jest Obryw Skalny, powstały poprzez podmycie podstawy góry i odsłonięcie skał. Na jego szczycie, znajduje się obecnie punk widokowy z którego, rozciąga się panorama na góry Bardzkie i magiczne Bardo. Nysa Kłodzka swoim biegiem, rozdziela góry Bardzkie na dwie części: wschodnią i zachodnią. Obecnie na Przełomie Bardzkim, organizowane są spływy pontonowe i kajakowe, są one jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej a może i całego Dolnego Śląska. Warto zwiedzić też Bardo z licznymi zabytkami i doskonałą siecią szlaków pieszych i rowerowych.

GÓRY STOŁOWE: SZCZELINIEC WIELKI, BŁĘDNE SKAŁY, SKALNE GRZYBY

Jedno z najpiękniejszych pasm górskich w naszym kraju, wyjątkowe formacje skalne jakie tworzą, sprawiają iż są one unikatowe na skalę europejską. Całe pasmo, tworzą Szczeliniec Wielki ze skalnym miastem na wysokości 919 mnpm, w masywie Skalniaka skalne labirynty Błędnych Skał (915 mnpm), Skalne Grzyby i Radkowskie Skały. Rejon ten, jest doskonale zagospodarowany pod względem turystycznym, liczne parkingi oraz doskonale przygotowane szlaki piesze a zimą biegowe, sprawiają iż jest to wyjątkowa propozycja dla osób szukających łatwych tras z przepięknymi widokami.

Masyw Śnieżnika

Górujący nad Ziemią Kłodzką Śnieżnik, jest widoczny prawie z każdego miejsca kotliny. Jego budowa z siedmioma rozgałęzieniami, sprawia iż jest to wyjątkowe pasmo górskie Sudetów Wschodnich. Jednym ze szczytów pasma, jest Czarna Góra, u podnóża której, zbudowana została stacja narciarska chętnie odwiedzana przez narciarzy amatorów ale i Ci bardziej zaawansowani znajdą dla siebie odpowiednie trasy. Masyw Śnieżnika i okoliczne wzgórza, stają się też mekką narciarstwa Ski Tourowego. Latem jest to góra warta zdobycia, jej wysokość to 1425 mnpm co czyni ją najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej.

Karkonosze i Śnieżka

Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w Sudetach, iż klimat z uwagi do podobieństwa do Alpejskiego, sprawia iż są doskonałą propozycją dla narciarzy. Bogata oferta wyciągów, bazy noclegowej oraz infrastruktura turystyczna to wszystko wpływa na ilość turystów w tym rejonie. Największą atrakcją, jest Śnieżka, nawet latem często bywa tu mrożnie a śnieg wyjątkowo długo. Najkrótsza droga na Śnieżkę (1602 mnpm) to wjazd kolejką na Kopę i z tego miejsca szlakiem można w prosty sposób, dojść na szczyt.

Wielka Sowa w Górach Sowich

Z tarasu wieży widokowej na Wielkiej Sowie rozciąga się wyjątkowy widok, przy odpowiedniej pogodzie, możemy dostrzec Śnieżkę oraz Śnieżnik, widzimy całe przedgórze Sudeckie z licznymi miastami (Dzierżoniów, Świdnica, Ząbkowice Śląskie). Panorama na Sudety jest uznawana jako jedno z najlepszych miejsc widokowych. Wielką Sowę widzimy doskonale jadąc drogami wzdłuż pasma górskiego, jej charakterystyczny zarys, jest widoczny z kilkudziesięciu kilometrów. Wejść na Wielką Sowę możemy z kilku miejsc ale najlepiej zrobić to od strony Przełęczy Sokolej. Wchodząc na szczyt, ukaże nam się wieża o wysokości 25, murowanej w kształt stożka o niemal białym kolorze. Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce.