O Zieleńcu

Zieleniec stok narciarski

Zieleniec (niem. Grunwald) – dzielnica Dusznik Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 ;. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią założoną w 1719 , uważaną za najwyżej położoną w Sudetach.Wielkim propagatorem czynnego wypoczynku w Zieleńcu był Heinrich Rübartsch, który samodzielnie zbudował 16-metrową wieżę widokową na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.) i najprawdopodobniej pierwszy na Ziemi Kłodzkiej pozostawił ślady nart. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego, ze wzgledu na układ ciśnień, organizm ludzki wymusza produkcję czerwonych krwinek, co poprawia samopoczucie.

Atrakcje w Zieleńcu - co warto zobaczyć?

W centrum Zieleńca znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie. Jednak Zieleniec jest najbardziej znany jako baza sportów zimowych. Usytuowanie na północnych stokach Šerlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n. p. m.) oraz obfite opady sniegu sprawiają iż snieg leży tu nawet 150 dni w roku. Jest tu 28 wyciagów z czego 3 koleje linowe z nowoczesną sześcioosobową szybka kanapą.

System jednego karnetu na wszystkie wyciągi, sprawia iż mozna z jednego końca zieleńca, przejechać na drugi bez konieczności odpinania nart. Latem doskonała baza wypadowa w góry Orlickie i pobliskie góry Bystrzyckie. Ponadto na terenie Zieleńca, są wyznaczone trasy do uprawiania m.in. narciarstwa biegowego na Orlicę w połączeniu z trasami na Orlicę po stronie czeskiej stanowią przejazd długości 12 km. Dla turystów w sezonie zimowym, jest uruchomione połączenie komunikacji autobusowej Express narty np. relacji Wrocław -Zieleniec- Wrocław.