Co zabrać na spływ pontonowy lub kajakowy

co zabrać na spływ Nysą Kłodzką

Spływ jednodniowy - co musimy zabrać?

Wyjazd nad górską rzekę to nie spacer po parku w mieście, wiec na tej stronie postaramy się opisać co powinniście zabrać na spływ.

Najłatwiej jest przygotować się na jednodniowy spływ na odcinku Kłodzko-Bardo Przełomem Bardzkim, spływ bez specjalnego przygotowania fizycznego, bezpieczny, w miesiącach letnich przy niskim stanie wody mogą pływać dzieci. W ekwipunku powinny znaleźć się buty do chodzenia po wodzie, jeśli takich nie mamy możemy ze sobą zabrać stare trampki bądź adidasy. Takie buty są potrzebne ze względu na kamieniste dno, chodzenie po nim nie jest przyjemne, a buty zapewnią bezpieczeństwo naszym nogom.

Potrzebne będzie też ubranie na zmianę. Po przepłynięciu kilkunastu kilometrów z całą pewnością będziemy mokrzy. Kiedy płyniemy, a świeci słońce potrzebujemy kremu z filtrem z uwagi na to że woda odbija promienie i już wiele osób kończyło spływ z niekontrolowaną opalenizną na czerwono! Z całą pewnością musimy zabrać wodę lub inny napój izotoniczny, wiosłowanie kosztuje wiele wysiłku i łatwo się odwodnić.

Taki ekwipunek wystarczy by miło spędzić czas na wodzie. Nie zabieramy ze sobą wielu zbędnych rzeczy, wszystko to będzie nam tylko przeszkadzało i zabierało miejsce w pontonie.

Spływ kilkudniowy? Co warto zabrać?

Spływ dwu lub więcej dniowy wymagać będzie już od nas więcej przygotowań. Jeśli mamy spać w namiotach nie musimy martwić się o noclegi ale jeśli śpimy w hotelach czy innych miejscach pamiętajmy o wcześniejszych rezerwacjach.

Zajmiemy się teraz spływem kilkudniowym z nocowaniem w namiotach, taka forma jest najprzyjemniejsza, nie mamy ograniczeń, śpimy gdzie chcemy, oczywiście  - nie u chłopa w pszenicy, bo pogoni z cepem :) Wszystko co mieliśmy do zabrania na spływ jednodniowy oczywiście zabieramy ze sobą. Pamiętamy o namiocie i przed wyjazdem sprawdzamy czy wszystko jest z nim ok, by nie było niespodzianki i byśmy nie musieli spać w szałasie.

Zabieramy śpiwory, karimatę, ciepłą bieliznę termiczną, koc termiczny, zapas wody, zapas jedzenia, środek na komary, worki na śmieci do pakowania ekwipunku i oczywiście na nasze śmieci. Jeśli będzie taka możliwość możemy rozpalić ognisko ale tylko w miejscu gdzie nie zapruszymy ognia w lesie, pamiętajmy by potem dobrze je zagasić! Dobrze mieć specjalny ręcznik turystyczny, jest mały ale doskonale zbiera wilgoć i szybko schnie. Pamiętajmy o niezbędniku: nóż, widelec, garnek do gotowania wody, kubek, latarka i dobrze naładowany telefon. Staramy się by wszystkie nasze rzeczy nie zajmowały więcej niż jeden plecak, łatwiej będzie się zmieścić w pontonie i ewentualnie przenosić przez jazy których nie brakuje na Nysie Kłodzkiej czy Białej Lądeckiej.