Ziemia Ząbkowicka

Ziemia Ząbkowicka jest regionem geograficzno-historycznym, usytuowana w południowo-wschodniej części Dolnego Śląska na podgórzu Sudeckim. Od czasów sredniowiecza zamieszkiwana przez ludność polską, to na jej terenach pisana była Księga Henrykowska w której zapisano pierwszy tekst w języku polskim "Daj ut ja pobrusza, a ti poziwaj" co znaczyło :daj ja pomielę a ty odpocznij. Na terenie tego obszaru występuje bardzo duże urozmaicenie terenu, od gór przez równiny porośniete lasami, rozległe łąki aż po liczne zbiorniki wodne. To wszystko czyni region bardzo atrakcyjnym turystycznie a szczególnie dla turysty aktywnego. Szlaki rowerowe, piesze oraz szlak wodny Nysy Kłodzkiej sprawia że odwiedza ten teren coraz więcej turystów.

Należy koniecznie zobaczyć będąc na Ziemi Ząbkowickiej

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zwiedzanie Sztolni Gertruda, chodnik Śmierci i spotkanie z gnomem, oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad to tylko kilka atrakcji jakie spotkaja Państwo w podziemnej Trasie Turystycznej. Koniecznie trzeba zobaczyć, obowiazkowy punkt pobytu na Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej.

Twierdza Srebrna Góra

Największa górska twierdza w Europie, wiele atrakcji przygotowanych dla zwiedzających, zapierający dech w piersiach widok, to wszystko tylko kilka minut od drogi krajowej nr. 8 Wrocław-Kudowa.

Spływ pontonem Przełomem Bardzkim,Przystań wodna w Bardzie

Polecamy spływ jednym z najpiękniejszych odcinków przełomowych rzeka . Spływ jest wyprawą piecioma meandrami, wcinającymi sie w skaliste zbocza gór Bardzkich, wśród lasów, łąk i to wszystko w ciszy niezmąconej cywilizacją.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego wybudowana ok. 1413 r. Pod koniec
XVI w. prawdopodobnie z powodu lokalnych ruchów tektonicznych, wieża uległa znacznemu pochyleniu. W czasie wielkiego pożaru miasta w 1858 r. wieża uległa znacznemu zniszczeniu i zamierzano ją rozebrać. Ostatecznie w 1860 r. wieża odbudowano ją dodając attykę w kształcie jaskółczych ogonów. Wysokość jedynej w Polsce Krzywej Wieży wynosi 34 m, a odchylenie od pionu 2,12 m.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w stylu neogotyckim z tarasowo położonym parkiem w stylu włoskim, przechodzącym w park angielski. Zaprojektowany w 1838 r. przez znanego architekta K.F. Schinkla, który zmarł 16 lat później. Jego pracę kontynuował F. Martius (pochowany na tutejszym cmentarzu). Budowa trwała około 30 lat. Niezwykła architektura i malownicze położenie, piękny kilkudziesięciohektarowy park otaczający pałac, czynią go jedną z głównych atrakcji regionu. Obecnie w odbudowie, częściowo udostępniony turystom do zwiedzania, w okresie letnim zaadaptowany do imprez plenerowych.