Ziemia Kłodzka znajduje się w środkowo-wschodnich Sudetach, a jej nazwa pochodzi od Kotliny Kłodzkiej – największej tego typu w regionie, która razem z doliną Nysy Kłodzkiej zajmuje ponad 500km2. Ta śródgórska kraina jest jedną z najatrakcyjniejszych w Polsce pod względem walorów krajobrazowych i znajdujących się na jej terenie zabytków architektury oraz liczne atrakcje turystyczne. Kotlina Kłodzka to:

 

Ziemia Kłodzka obejmuję powierzchnię 1640km2 i otaczają ją góry (z najwyższym szczytem):

 • Orlickie (Orlica 1084 metrów n.p.m)
 • Bystrzyckie (Jagodna 977 metrów n.p.m)
 • Śnieżnika (Śnieżnik 1426 metrów n.p.m)
 • Bialskie (Postawna 1117 metrów n.p.m)
 • Złote (Smrek 1109 metrów n.p.m)
 • Bardzkie (Kłodzka Góra 765 metrów n.p.m)
 • Sowie (Wielka Sowa 1015 metrów n.p.m)
 • Stołowe (Szczeliniec Wielki 919 metrów n.p.m)

Jest to teren sprzyjający turystyce, posiadający dobrze rozwiniętą sieć szlaków pieszych i rowerowych. Charakteryzuje go dostępność parkingów przy atrakcjach turystycznych, wspaniałe widoki, bogactwo form skalnych, liczne zabytki architektury oraz rozbudowana baza noclegowa o szerokim zakresie standardów. Wszystko to znacząco wpływa na atrakcyjność Ziemi oraz Kotliny Kłodzkiej.

Koniecznie trzeba zobaczyć liczne atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej, które na długo pozostają w pamięci:

Kraina najlepszych uzdrowisk

Kotlina Kłodzka to miejsce, gdzie znajduje się aż pięć uzdrowisk, które warto odwiedzić w celu zregenerowania sił i dojścia do pełni zdrowia. Dostęp do nich jest bardzo łatwy, dzięki temu, że znajdują się stosunkowo blisko siebie, a pod względem jakości świadczonych tam usług, zajmują wysokie pozycje w skali całego kraju.

Miejscowości te to również liczne atrakcje turystyczne, możliwość uprawiania aktywności fizycznej i liczne zabytki, będące prawdziwą wizytówką Dolnego Śląska.

Gdzie więc trzeba się udać?

 1. Na początek warto odwiedzić Lądek Zdrój, gdzie panuje wspaniały sanatoryjny klimat, służący również turystyce. Uzdrowisko znajduje się w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem kajakarzy, a od centrum miasta dzieli je około 1,5 km. Uzdrowisko „Wojciech” jest odwiedzane przez wielu pacjentów, a oprócz niego miejscami uznawanymi za duże atrakcje tej miejscowości, są między innymi jedyny w okolicy płaski rynek, ruiny zamku Karpień czy też most św. Jana.
 2. Kolejnym miejscem idealnym do regeneracji zdrowia i uprawiania efektywnej turystyki jest Długopole Zdrój, znajdujące się 30 kilometrów od Lądka. Miejscowość ta jest bardzo niewielka, jednak jej urokliwe tereny i wspaniały klimat sprzyjający gościom Kotliny Kłodzkiej sprawia, że każdy czuje się tu wspaniale. Położona w Dolinie Nysy Kłodzkiej jest odwiedzana w celach poznawczych ze względu na ruiny zamku Szczerba i Solną Jamę, a przybywający tu miłośnicy aktywnego wypoczynku często biorą udział w spływach pontonowych.
 3. Kolejny punkt na uzdrowiskowej mapie tego obszaru to Kudowa Zdrój, będąca jednym z centrów turystycznych i tym samym jedną z największych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. To tutaj, poza uzdrowiskiem, ma miejsce wiele aktywności fizycznych, istnieje kilka pięknych obiektów, które warto zobaczyć, a rozbudowana baza noclegowo-gastronomiczna sprawia, że każdy może znaleźć tu miejsce dla siebie. Przybyłych do tej miejscowości zachęcamy do zobaczenia Kaplicy Czaszek, Muzeum Żaby czy też Parku Zdrojowego.
 4. Kierując się ku północy można dotrzeć do Dusznik Zdroju, a więc miejscowości znanej w szczególności ze wspaniałych tras narciarskich, znajdujących się w Zieleńcu. Duszniki położone są w Kotlinie Kłodzkiej nad Bystrzycą Dusznicką i posiadają wspaniały Park Zdrojowy, zachęcający do spacerów oraz korzystania z pijalni wód. Do innych atrakcji miejscowości należą między innymi Muzeum Papiernictwa, renesansowy rynek czy też ruiny zamku Homole.
 5. Ostatnim uzdrowiskiem w Kotlinie Kłodzkiej, słynącym z wielu atrakcji, jest Polanica-Zdrój, z której można wyruszyć w skuteczny rajd po całej krainie. Zachęcamy do udania się jednym z licznych szlaków turystycznych, przechadzki efektownym deptakiem, a także skorzystania z jednego wielu pensjonatów i hoteli, w których rokrocznie przebywa tysiące turystów.

Poznaj atrakcje Kotliny Kłodzkiej z „Trzynastką”

Cieszącym się doskonałą sławą stowarzyszeniem, które gromadzi najlepsze atrakcje turystyczne w tym regionie jest „Turystyczna Trzynastka”, której członkowie dbają o jak najlepszą reklamę tych terenów, a także wzajemne wsparcie, np. w postaci licznych rabatów. Inicjatywa ta powstała ponad 10 lat temu i zgromadziła wielu zwolenników, obejmując w tym momencie 15 tras turystycznych. To inicjatywa, która pomaga poznać piękno Kotliny Kłodzkiej, będąca z pewnością przykładem dla innych.

 

 

Spływy pontonowe Przełomem Bardzkim Ski-Raft

start lawica5

W Bardzie, tuż u podnóża Obrywu Skalnego, znajduje się przystań wodna Ski-Raft. W tym miejscu, mogą Państwo rozpocząć fantastyczną wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej, pomiędzy wysokimi skałami, starymi lasami i kolorowymi łąkami. Spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim, to doskonała zabawa dla każdego. Bezpieczeństwo gwarantowane. Przeżyj przygodę życia z bajkowymi widokami na przyrodę…

Cennik spływów pontonowych i kajakowych w Bardzie z firmą Ski-Raft

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

U podnóża gór Złotych, w miejscowości Złoty Stok i na skraju Kotliny Kłodzkiej znajduje się miejsce, słynące z wielkiego bogactwa! Jest nim oczywiście złoto. A jak je znaleźć i gdzie, dowiecie się zwiedzając Kopalnię Złota. Wspaniała przygoda dla wszystkich szczególnie dla rodzin z dziećmi. Miejsce gdzie nie tylko dowiecie się jak było wydobywane złoto, ale też przejedziecie się podziemną kolejką, spłyniecie łodzią podziemnym chodnikiem, zobaczycie najwyższy podziemny wodospad, odwiedzicie szalonego alchemika, a po zwiedzaniu kopalni skosztujecie wspaniałych dań w tutejszej restauracji.

www.kopalniazlota.pl

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

28 milionów lat temu, w masywie Śnieżnika, mały strumień drążył skałę, spływał szczelinami, wypłukiwał system spękań aby w dzisiejszych czasach można było oglądać jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce z najdłuższym systemem korytarzy w Sudetach, wyniosłymi kominami, bogatymi naciekami z różnorodnością kolorów i faktur. Latami bytowały tu zwierzęta z niedźwiedziem na czele którego szczątki można dziś oglądać w pawilonie wejściowym.

Polecamy też ekstremalne zwiedzanie jaskini - tylko dla osób wyjątkowo sprawnych, szczupłych i o mocnych nerwach.

www.jaskinianiedzwiedzia.pl

Twierdza Kłodzka w Kłodzku

Twierdza Kłodzka w Kłodzku

Od setek lat, w samym środku przepięknego Kłodzka, wznosi się Twierdza która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej, a może i całych Sudetów! Jej historia, podobnie jak i całego miasta, jest bardzo zawiła, bowiem wielokrotnie przechodziła w ręce panujących mocarstw. Przepiękne widoki na Kotlinę Kłodzką to tylko jedna z nielicznych atrakcji jakie czekają turystów na szczycie twierdzy, jednak najciekawiej jest dopiero po zmroku! To wtedy, na dziedzińcu pojawiają się duchy które, oprowadzą Was po twierdzy i opowiedzą historię jakiej się nie spodziewacie...

www.twierdza.klodzko.pl

Twierdza w Srebrnej Górze

Twierdza w Srebrnej Górze

Jedna z największych twierdz górskich w Europie, która jako jedyna nie została zdobyta i strzegła jednego z przejść do Kotliny Kłodzkiej. Przepiękne widoki na przedgórze na długo pozostają w pamięci tych, którzy zdecydują się na nią wspiąć! Po twierdzy oprowadzają przewodnicy w pruskich mundurach, co wraz z możliwością wystrzału z broni czarnoprochowej, przeniesie nas w XVIII wiek w czasy Fryderyka Wielkiego - króla Prus.

www.forty.pl

Kopalnia Węgla Nowa Ruda

Kopalnia Węgla Nowa Ruda

Okoliczne tereny Kotliny Kłodzkiej to nie tylko malownicze krajobrazy, na co dowodem jest atrakcja turystyczna w postaci Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Czy byliście kiedyś w kopalni węgla? Jeśli nie, koniecznie będąc na Dolnym Śląsku, musicie zwiedzić Kopalnię w Nowej Rudzie. Dowiecie się wszystkiego, czego do tej pory nie wiedzieliście o pracy górników i będziecie mogli przejechać się prawdziwą górniczą kolejką – koniecznie w żółtym kasku.

www.kopalnia-muzeum.pl

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu

Jeden z największych zamków w Polsce. Fascynująca historia bogatego rodu Hochbergów, opowieść o księżnej Daisy, zniszczenia jakich dokonały wojska niemieckie w czasie II wojny światowej chcąc przebudować zamek na siedzibę Hitlera - tak pokrótce przedstawia się historia przepięknego Zamku Książ, zdecydowanie największej atrakcji turystycznej Dolnego Śląska.

www.ksiaz.walbrzych.pl

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka

Ostatni projekt Adolfa Hitlera, najbardziej rozbudowany i zarazem planowany jako główna kwatera na Dolnym Śląsku. Choć nigdy nie została ukończona, robi kolosalne wrażenie swoim rozmachem, a historia budowy tego miejsca przyprawia o dreszcze.

www.osowka.pl

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami. Otaczają je wspaniałe krajobrazy Kotliny Kłodzkiej.

www.muzpap.pl

Szlak ginących zawodów w Kudowie Zdrój

Szlak ginących zawodów w Kudowie Zdrój

Gospodarstwo w Kotlinie Kłodzkiej składające się z kilku drewnianych chat wiejskich, wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini Zoo ze strusiem emu (chętnie jedzącym z ręki). W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba, posmarowanej smalcem trudno się oprzeć... Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie, co stanowi ogromną atrakcję dla przybyszy z dalekich stron.

www.szlakginacychzawodow.com.pl

Muzeum zabawek w Kudowie Zdrój

Muzeum zabawek w Kudowie Zdrój

Muzeum Zabawek "Bajka" w jednej z najpiękniejszych miejscowości Kotliny Kłodzkiej Kudowie Zdroju to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Muzeum istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni 300 m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miniaturowym świecie prezentujemy prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od starożytności po lata 80-te XX wieku. Są teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i mini-klasa sprzed 50 lat. Warto poznać historię zabawek, gdyż stanowią one atrakcję w życiu każdego człowieka.

www.muzeum-zabawek.pl