Atrakcje Turystyczne Dolnego Śląska- atrakcje Dolny Śląsk.

 

Dolny Śląsk to kraina geograficzna o niezwykle bogatej historii i z tego powodu, posiadająca liczne największe atrakcje turystyczne w Polsce warte zwiedzenia. Województwo usytuowane jest na południowym zachodzie, sąsiadując z Niemcami i Czechami. Jego stolicą jest Wrocław uważany za jedno z najpiękniejszych miast Polski. Wspaniałe zabytki Wrocławia, okoliczne miejscowości regionu oraz zróżnicowane ukształtowanie Dolnego Śląska, sprawia, że jest to doskonała propozycja dla turystów szukających ciekawych miejsc w Polce.

Południe Dolnego Śląska zajmują Sudety, jest to drugie, co do wielkości pasmo górskie w Polsce a najwyższe szczyty to: Śnieżka w Karkonoszach oraz Śnieżnik w rejonie Ziemi Kłodzkiej. Środkowa i północna część regionu to Przedgórze Sudeckie, Nizina Śląska oraz Śląsko-Łużycka, przy tak różnorodnym ukształtowaniu, występuje tu różnoraka flora i fauna. Roślinność jest strefowa i zależna od wysokości. Występują tu: lasy mieszane, flora pochodzenia alpejskiego, środkowoeuropejskiego ale też borealno-arktycznego. Zwierzęta zamieszkujące obszar to typowe dla naszego kraju jak: lisy, sarny, jelenie, dziki, jeże, wiewiórki, wydry, bobry ale też można spotkać muflony, borsuki, tchórze.

Co zwiedzić, co zobaczyć?

Jako miejsca warte polecania widokowo i florystyczne to:

 

-Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej

 Od tysiącleci, wody Nysy Kłodzkiej rzeźbiły wyjątkowy przełom, przełom który w obecnej chwili jest uznawany za jeden z najładniejszych w naszym kraju. Woda odsłoniła skały wysokie na kilkadziesiąt metrów, najwyższą formacją jest Obryw Skalny, powstały poprzez podmycie podstawy góry i odsłonięcie skał. Na jego szczycie, znajduje się obecnie punk widokowy z którego, rozciąga się panorama na góry Bardzkie i magiczne Bardo. Nysa Kłodzka swoim biegiem, rozdziela góry Bardzkie na dwie części: wschodnią i zachodnią. Obecnie na Przełomie Bardzkim, organizowane są spływy pontonowe i kajakowe, są one jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej a może i całego Dolnego Śląska. Warto zwiedzić też Bardo z licznymi zabytkami i doskonałą siecią szlaków pieszych i rowerowych.

 WR180803PR 2109

-Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby

Jedno z najpiękniejszych pasm górskich w naszym kraju, wyjątkowe formacje skalne jakie tworzą, sprawiają iż są one unikatowe na skalę europejską. Całe pasmo, tworzą Szczeliniec Wielki ze skalnym miastem na wysokości 919 mnpm, w masywie Skalniaka skalne labirynty Błędnych Skał (915 mnpm), Skalne Grzyby i Radkowskie Skały. Rejon ten, jest doskonale zagospodarowany pod względem turystycznym, liczne parkingi oraz doskonale przygotowane szlaki piesze a zimą biegowe, sprawiają iż jest to wyjątkowa propozycja dla osób szukających łatwych tras z przepięknymi widokami.

 

 Góry Stołowe Szczeliniec Wielki

 

Masyw Śnieżnika

 

Górujący nad Ziemią Kłodzką Śnieżnik, jest widoczny prawie z każdego miejsca kotliny. Jego budowa z siedmioma rozgałęzieniami, sprawia iż jest to wyjątkowe pasmo górskie Sudetów Wschodnich. Jednym ze szczytów pasma, jest Czarna Góra, u podnóża której, zbudowana została stacja narciarska chętnie odwiedzana przez narciarzy amatorów ale i Ci bardziej zaawansowani znajdą dla siebie odpowiednie trasy. Masyw Śnieżnika i okoliczne wzgórza, stają się też mekką narciarstwa Ski Tourowego. Latem jest to góra warta zdobycia, jej wysokość to 1425 mnpm co czyni ją najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej.

 

Masyw Śnieżnika Zima

 

Karkonosze i Śnieżka

 

 Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w Sudetach, iż klimat z uwagi do podobieństwa do Alpejskiego, sprawia iż są doskonałą propozycją dla narciarzy. Bogata oferta wyciągów, bazy noclegowej oraz infrastruktura turystyczna to wszystko wpływa na ilość turystów w tym rejonie. Największą atrakcją, jest Śnieżka, nawet latem często bywa tu mrożnie a śnieg wyjątkowo długo. Najkrótsza droga na Śnieżkę (1602 mnpm) to wjazd kolejką na Kopę i z tego miejsca szlakiem można w prosty sposób, dojść na szczyt.

 

śnieżka karkonosze

 

-Wielka Sowa w górach Sowich

Z tarasu wieży widokowej na Wielkiej Sowie rozciąga się wyjątkowy widok, przy odpowiedniej pogodzie, możemy dostrzec Śnieżkę oraz Śnieżnik, widzimy całe przedgórze Sudeckie z licznymi miastami (Dzierżoniów, Świdnica, Ząbkowice Śląskie). Panorama na Sudety jest uznawana jako jedno z najlepszych miejsc widokowych. Wielką Sowę widzimy doskonale jadąc drogami wzdłuż pasma górskiego, jej charakterystyczny zarys, jest widoczny z kilkudziesięciu kilometrów. Wejść na Wielką Sowę możemy z kilku miejsc ale najlepiej zrobić to od strony Przełęczy Sokolej. Wchodząc na szczyt, ukaże nam się wieża o wysokości 25, murowanej w kształt stożka o niemal białym kolorze. Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

 

Góry Sowie Wielka Sowa Wieża Widokowa

 

 

 

 

 

-Jaskinia Niedźwiedzia 

 

jaskinia niedzwiedzia kletno

 

 

 

 

Zabytki Dolnego Śląska, to też te stworzone przez człowieka. W skali naszego kraju, to nawet 20 % znajduje się w naszym rejonie, są to przede wszystkim liczne zamki i pałace oraz warownie, sanatoria i uzdrowiska, budowle z okresu II wojny światowej oraz inne ciekawe miejsca.

 

Zamek Książ

 

Zamek Książ nocą

 

 

 

Zamek Czocha

 

Zamek Czocha

 

Zamek w Międzylesiu

 Zamek Miedzylesie

 

 

Świątynia Wang w Karpaczu

 

Swiątynia Wang Karpacz

 

-Klasztory Cystersów

-Wrocław

-Wałbrzych

-Świdnica

 

-Uzdrowiska: Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Duszniki Zdrój, Świeradów Zdrój

Odrębnym działem na Dolnym Śląsku są zabytki techniki i przemysłu:

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

 

Kopalnia Złota Złoty Stok

 

Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

 

kopalnia węgla nowa ruda

 

Zapory wodne na Dolnym Śląsku

 

Leśna,

Zapora wodna na Kwisie, powstała powyżej miejscowości Leśna. Jest to zapora z najstarszą elektrownią wodną w Polsce, budowa rozpoczęła się już w 1901 roku, jej wysokość to 45 m a szerokość to 130 metrów. Spiętrza wody rzeki Kwisa i tworzy jezioro zaporowe Leśniańskie.

 

Zapora na kwisie lesna

 

Zagórze Śląskie,

Zapora wodna na rzece Bystrzyca, piętrząc wodę, tworzy jezioro Lubachowskie. Jej wysokość to 44 m a długość korony to aż 440 metrów. Jest to jedna z najładniej usytuowanych zapór na Dolnym Śląsku. Doskonale zagospodarowane brzegi, z restauracjami, pensjonatami oraz drogą prowadzącą wzdłuż jeziora, sprawiają iż jest to jedno z ciekawszych propozycji na weekendowy wyjazd w góry Sowie.

 

zapora wodna zagórze śląskie

 

 

Pilchowice

Powstała jako jedna z pierwszych w naszym kraju, a obecne jest największą kamienną i łukową zaporą wodną w Polsce. Wysokość zapory to aż 69 metrów, co z korony jest doskonale widoczne i robi ogromne wrażenie. Szerokość korony to 270m, całość jest imponująca. Piętrząc rzekę Bóbr, tworzy jezioro zaporowe Pilchowice.

 

zapora pilchowicka bóbr

 

-Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Obiekt muzealny wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, położone w Dusznikach Zdroju w dawnym młynie papierniczym, prezentuje historię papiernictwa, pokazuje procesy tworzenia papieru czerpanego i jest najciekawszym tego typu obiektem w naszym kraju. Polecane dla wszystkich.

 

muzeum papiernictwa duszniki zdrój

 

 

Zoo we Wrocławiu i Afrykarium

 

Zoo Wrocław Afrykarium

 

Wrocław

 

 Stary Ratusz na rynku we Wrocławiu Stary Ratusz na rynku we Wrocławiu.

 

Rynek we Wrocławiu Rynek we Wrocławiu.

 

Kamieniczki na runku we Wrocławiu Kamieniczki na rynku we Wrocławiu. Fontanna.

 

Mosty Wrocławia Mosty Wrocławia, widok na Odrę.

 

Kościół Garnizonowy wieża widokowa Wrocław Kościół Garnizonowy z wieżą widokową na panoramę Wrocławia oraz rynek.

 

Sky Tower Wrocław wieża widokowa Widok na Sky-Tower we Wrocławiu.

 

Wałbrzych

 Stara Kopalnia Wałbrzych Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

 

Wszystkie te zabytki, zaskakujące widokowo miejsca oraz wspaniałe obiekty muzealne, są doskonała propozycją więc zapraszamy na Dolny Śląsk, miejsce gdzie warto przyjechać.